فرشتگان

نوع اصطلاح :
عنوان :
فرشتگان
در زیارت جامعه کبیره خطاب به عترت این گونه سخن می‏گوییم: السلام علیکم یا اهل بیت النبوه و موضع الرسالة و مختلف الملائکة و مهبط الوحی [1] «درود خدا بر شما اهل بیت پیامبر، جایگاه رسالت و پیام‏رسانی و محل رفت و آمد فرشتگان و جایگاه نزول وحی».
عترت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم مهبط وحی و جایگاه آمد و رفت فرشتگان می‏باشد. فرشتگان الهی هماره بر آنان فرود می‏آیند و آنان را با معارف و اندیشه‏های وحیانی آشنا می‏کنند. آنان را از گذشته و آینده اطلاع‏رسانی می‏نمایند. عترت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم تجلی‏گاه فرشتگان علم و دانش به ویژه جبرئیل امین می‏باشند.
گرچه با رحلت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم وحی رسالی به پایان پذیرفت؛ لیکن وحی معارف و اطلاع ‏رسانی از گذشته و آینده هستی هیچ گاه پایان‏پذیر نیست. هماره انسان‏های برگزیده خدا بر روی زمین هستند که محور دانش‏های غیبی می‏باشند. به همین خاطر فاطمه (س) که از زمره عترت می‏باشد، «محدثه» و هم سخن فرشتگان است. به همین خاطر امامان معصوم کعبه آمال فرشتگان هستند. فرشتگان برگزیده‏ی الهی بر آنان نازل می‏شوند و به دور آنان طواف می‏دهند و بر این طواف خویش افتخار می‏کنند. توجه کنید:

پی نوشت ها:
[1] الفقیه، ج 2، ص 270.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir