چه کسی حاجی می‏شود

نوع اصطلاح :
عنوان :
چه کسی حاجی می‏شود
ابوبصیر که از اصحاب خاص باقر العلوم علیه‏السلام و نابینا نیز می‏باشد به همراه باقر العلوم علیه‏السلام به حج می‏رود. هنگامی که در صحرای عرفات همه حجاج جمع می‏شوند و صدای گریه و ضجه ی آنان بلند می‏شود، ابابصیر که صداهای فراوان حجاج را می‏شنید، با تعجب گفت چه مقدار حجاج زیاد هستند و چه مقدار ضجه و ناله می‏کنند! ما اکثر الحجیج و اعظم الضجیج. امام هنگامی که سخن ابوبصیر را شنید به وی روی کرد و فرمود، بل ما اکثر الضجیج و اقل الحجیج، چه مقدار ضجه‏کنندگان فراوان، ولی حجاج اندک‏اند. ابوبصیر آیا می‏خواهی صدق و راست بودن سخن ما را با چشم خود ببینی! آن گاه حضرت دستی به چشمان وی کشید و دعایی هم قرائت کرد، چشم حق بین ابوبصیر آشکار شد. امام به وی فرمود، حالا نگاه کن چه می‏بینی! ابوبصیر می‏گوید نگاه کردم دیدم بیشتر مردم به صورت میمون و خوک هستند و مؤمن در میان آنان بسیار اندک است، که همانند ستاره درخشان می‏درخشد! [1] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب، ج 4، ص 200، بحار، ج 46، ص 261.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir