شناخت شیعیان و بخشش از علم الهی به آنان

نوع اصطلاح :
عنوان :
شناخت شیعیان و بخشش از علم الهی به آنان
می‏گویند امام صادق علیه‏السلام فرمود: گروهی از مردم بر پدرم وارد شدند و پرسیدند: «حق امام چیست؟» پدرم فرمود: «حقش بزرگ است! وقتی که بر او وارد شدید، باید او را بزرگ بدارید و احترام کنید، و به آنچه می‏آورد، ایمان بیاورید.
و بر اوست که شما را هدایت کند و در او خصلتی است که هر وقت به خدمتش رسیدید از جلال و شکوهی که دارد، هیچ کس نمی‏تواند با چشم پر به او نگاه کند، چون رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم این گونه بود و باید امام هم این گونه باشد.» آنان پرسیدند: «آیا امام، شیعیانش را می‏شناسد؟!» فرمود: «آری، همان وقت که می‏بیند.»
پرسیدند: «آیا ما شیعه‏ی شما هستیم؟» فرمود: «آری! همه‏ی شما شیعه ی ما هستید.»
گفتند: «دلیل شما چیست؟» فرمود: «نشانه‏اش این است که می‏توانم نامهای خودتان، پدرانتان و قبیله‏هایتان را بگویم.» گفتند: «پس ما را مطلع ساز.» امام باقر علیه‏السلام نیز نامهای خودشان، پدرانشان و قبیله‏هایشان را گفت و همه تصدیق کردند.
سپس فرمود: «از آنچه قصد دارید سؤال کنید! من پاسخ می‏دهم و آن فرمایش خداوند متعال است که می‏فرماید: «کشجرة طیبة اصلها ثابت و فرعها فی السماء» [1] .
ما آن شجره‏ای هستیم که اصل و ریشه‏اش استوار و شاخه‏هایش در آسمان است. و از علم خود هر چه بخواهیم به شیعیانمان می‏بخشیم. سپس فرمود: «آیا این مقدار شما را قانع نمود؟» گفتند: «کمتر از این هم ما را قانع می‏کرد و کافی بود.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی ابراهیم آیه‏ی 24 «یعنی: خداوند کلمه‏ی طیبه را به درخت پاکیزه‏ای تشبیه کرده که ریشه‏ی آن ثابت، و شاخه‏ی آن در آسمان است.».
[2] بحارالانوار ج 46.

منبع: عجایب و معجزات شگفت‏انگیزی از امام باقر؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شمیم گل نرگس چاپ چهارم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir