ماجرای خرید کنیز

نوع اصطلاح :
عنوان :
ماجرای خرید کنیز
می‏گویند: ابن‏عکاشه‏ی اسدی بر امام باقر علیه‏السلام وارد شد و امام صادق علیه‏السلام نیز حضور داشت، مقداری انگور آورد و حضرت فرمود: «بعضی از مردم انگور را دانه دانه می‏خورند.»
و برخی هم به گمان اینکه سیر نخواهند شد، سه تا سه تا یا چهار تا چهار تا می‏خورند، ولی شما اگر دو تا دو تا بخورید بهتر است.
عکاشه به حضرت فرمود: «چرا برای حضرت صادق علیه‏السلام زن نمی‏گیری در حالی که جوان است و وقت ازدواجش رسیده است.» در مقابل امام باقر علیه‏السلام، کیسه‏ی زر مهر شده‏ای قرار داشت. حضرت فرمود: «به زودی برده‏فروشی از بربر می‏آید و در منزل میمون فرود می‏آید. پس با همین کیسه از او یک کنیز بخر.» راوی می‏گوید: وقت موعود رسید و نزد امام باقر علیه‏السلام رفتم، فرمود: «آیا خبر ندهم شما را از آن برده‏فروشی که قبلا به شما گفته بودم! اکنون او آمده است. برو و با این پول از او یک کنیز بخر.» ما نزد برده‏فروش رفتیم. او به ما گفت: «همه کنیزهایم را فروخته‏ام مگر دو تا که آنها مریض هستند و یکی بهتر از دیگری است.»
گفتیم: «آنها را به ما نشان بده.»
او نیز آنها را به ما نشان داد.
گفتیم: «آن کنیز بهتر را چند می‏فروشی؟»
گفت: «به هفتاد دینار.»
گفتیم: «آن را به این کیسه می‏خریم، هر چه باشد.»
نزد آن برده‏فروش، پیرمردی ریش سفید بود. او گفت: «مهر را بردارید و آن را وزن نمایید.»
برده‏فروش گفت: «باز نکنید، اگر یک ذره هم کم باشد نمی‏فروشم.»
پیرمرد گفت: «آن را وزن کنید.»
باز کردیم و وزن نمودیم. متوجه شدیم که به اندازه‏ی هفتاد دینار بود نه زیاد و نه کم.
پس کنیز را تحویل گرفتیم و خدمت امام باقر علیه‏السلام آوردیم و جریان را به حضرت گفتیم. امام باقر علیه‏السلام خدا را حمد و ثنا کرد و رو به کنیز نمود و فرمود: «اسمت چیست؟»
کنیز گفت: «حمیده.»
حضرت فرمود: «تو حمیده‏ی دنیا و محموده‏ی آخرت هستی. آیا تو دختر باکره هستی یا نه؟»
او گفت: «من دختر باکره هستم.»
حضرت فرمود: «در دست برده‏فروش، چگونه باکره مانده‏ای؟»
گفت: «او هر وقت قصد داشت نزدیک من بیاید، ناگاه پیرمردی ریش سفید می‏آمد و مانع می‏شد.» حضرت فرمود: «ای جعفر! این کنیز مال تو است آن را بگیر.» و این همان کسی بود که امام کاظم علیه‏السلام را به دنیا آورد.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار ج 48.

منبع: عجایب و معجزات شگفت‏انگیزی از امام باقر؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شمیم گل نرگس چاپ چهارم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir