مشاهده ملکوت آسمان و زمین

نوع اصطلاح :
عنوان :
مشاهده ملکوت آسمان و زمین
امام باقر علیه‏السلام از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حدیث کرده است که فرموده است: صبح کن و روزت را بگذران که یا عالم باشی یا علم آموز، و بپرهیز از این که عمرت در لذائذ غفلت‏زا و کام جوئیهای زیان بخش سپری گردد.
جابر ابن‏زید نقل می‏کند که از امام محمد باقر علیه‏السلام سؤال کردم که یابن رسول الله منظور از ملکوت آسمان و زمین که به حضرت ابراهیم فرمودند چیست؟ که خداوند متعال در قرآن مجید ذکر فرموده است که کذالک نری ابراهیم ملکوت السموات و الارض. دیدم حضرت دستهای مبارک را به طرف آسمان بلند کرد و به من فرمود: نگاه کن چه می‏بینی؟ من نوری را دیدم که از دست مبارک آن حضرت به آسمان متصل شده بود به گونه‏ای که چشم‏ها خیره می‏شد. سپس فرمود: ابراهیم ملکوت آسمان و زمین را این چنین دید و بعد دست مرا گرفت و به درون خانه برد و لباس خود را عوض نمود و به من فرمود که: چشم‏هایت را ببند. چشم‏هایم را بستم، بعد از لحظه‏ای فرمود که: آیا می‏دانی که هم اکنون کجا هستی؟ عرض کردم: خیر، فرمود: الان در آن ظلمتی هستی که اسکندر ذوالقرنین را در آن گذار افتاده بود، عرض کردم: اجازه می‏دهید چشمانم را باز کنم؟ فرمود: باز کن، اما چیزی طلب نکنی. وقتی چشم‏هایم را باز کردم در تاریکی محض بودم به طوری که جلوی پاهایم را نمی‏دیدم سپس اندکی جلو رفتیم فرمود: میدانی الان کجا هستی؟ گفتم: خیر فرمود: بر سرچشمه خضر علیه‏السلام که از آن آب زندگانی خورده بود به همین صورت مرا از عالمی به عالم دیگر برد تا به آخر دنیا رسیدیم، فرمود: ملکوت آسمانها و زمین‏ها را ابراهیم دید این چنین بود که تو دیدی، دوازده عالم است و هر امامی که از ما بگذرد در یکی از این عالم‏ها ساکن می‏شود تا اینکه قائم آل محمد علیه‏السلام ظهور کند. سپس به من فرمود: چشم‏هایت را ببند و من اطاعت کردم و مجددا فرمود: چشم‏هایت را باز کن وقتی، چشم‏هایم را باز کردم خودم را در خانه آن حضرت دیدم، حضرت دوباره لباس اولش را پوشید و به مجلس اول آمد وقتی بررسی کردم دیدم این سیرها تماما در سه ساعت انجام شده بود.

منبع: معجزات امام محمد باقر؛ حبيب الله اکبرپور؛ الف چاپ اول 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir