خبر دادن از فوت پدر و قتل برادر مرد خراسانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر دادن از فوت پدر و قتل برادر مرد خراسانی
امام باقر علیه‏السلام فرموده است: در دل هیچ انسانی کبر وارد نمی‏شود، مگر آن که عقلش به همان اندازه ناقص می‏شود، خواه کم باشد یا زیاد.
ابوبصیر نقل می‏کند که: روزی در محضر امام محمد باقر علیه‏السلام بودم که مردی از خراسان به مجلس شریف امام آمد. حضرت از خراسانی سؤال کرد. پدرت چطور است؟ گفت: یابن رسول الله به سلامت بود. حضرت فرمود: خداوند او را بیامرزد، خراسانی گفت: یابن رسول الله پدرم فوت شده؟ حضرت فرمود: بلی، وقتی تو به جرجان رسیدی پدرت فوت شد. سپس حضرت سؤال کرد برادرت چطور است؟ گفت: یابن رسول الله، الحمدلله بسلامت بود. حضرت فرمود: او همسایه‏ای دارد به نام صالح که در روز شنبه برادر تو را به قتل رسانید و خراسانی وقتی این خبر را شنید گفت: انا لله و انا الیه راجعون و شروع به گریه کردن و بی‏تابی نمود. حضرت فرمود: غمگین مباش که منازل آنان در آخرت بهتر از منازل دنیای آنها می‏باشد و ایشان از دنیا حسرتی در دل ندارند. خراسانی گفت: یابن رسول الله هنگام آمدنم پسرم سخت مریض بود و من در کمال ضعف و ناتوانی و در نهایت پریشانی او را گذاشتم و آمدم حال او چطور است؟ حضرت فرمود: بیماری وی خوب شده و کاملا سالم است و عمویش دخترش را به او عقد او در آورده است و زمانی که تو برگردی خداوند به او پسری داده است به نام علی که از محبان و شیعیان ما می‏باشد اما پسرت از دشمنان ما می‏باشد. خراسانی گفت: یابن رسول الله اگر اجازه بدهی او را به قتل می‏رسانم. فرمود: احتیاجی نیست فلانی که از دوستان و معتقدان مخلص ما است او را به قتل خواهد رساند.

منبع: معجزات امام محمد باقر؛ حبيب الله اکبرپور؛ الف چاپ اول 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir