چرا مرده را غسل جنابت می‏دهند

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا مرده را غسل جنابت می‏دهند
امام باقر علیه‏السلام فرموده است: سعی کنید تا در زندگی، پارسا و راستگو و کوشا و امین باشید.
از سلیمان دیلمی از حضرت صادق علیه‏السلام روایت می‏کند که: عبدالله بن قیس خدمت حضرت باقر علیه‏السلام مشرف شد و پرسید: چرا مرده را غسل جنابت می‏دهند؟ حضرت فرمود: به تو نخواهم گفت: تا آن جا که گفت: چون یک سال گذشت باز به حضور حضرت آمد و پرسید و باز همان جواب را شنید. عبدالله به یکی از اصحاب خود گفت: به نزد بعضی از شیعیان برو و با آنها دوست شو و اظهار دوستی با آنها و بیزاری از من بکن و مرا لعنت کن و در موسم حج بیا تا من خرج سفرت را بدهم و از آنها تقاضا کن که تو را خدمت حضرت باقر علیه‏السلام ببرند، هنگامی که وارد شدی بپرس؛ چرا مرده را غسل جنابت می‏دهند.
آن مرد نزد شیعیان رفت و تا هنگام حج با ایشان بود و از روی حقیقت دین و عقیده آنها را پذیرفت ولی به عبدالله اظهار نکرد تا مبادا از حج محروم شود، چون موسم حج شد نزد عبدالله آمد و خرج حج را گرفت و رفت؛ وقتی به مدینه رسید، رفقا گفتند: در منزل بمان تا برای ورود تو از حضرت باقر علیه‏السلام اجازه بگیریم. چون خدمت آن حضرت رسیدند، فرمود: رفیقتان کجا است؟ درباره او انصاف را رعایت نکردید؛ (که او را نیاورید)؛ گفتند: موافقت شما را نمی‏دانستیم؛ یکی از حاضران را به سراغ او فرستاد. هنگامی که وارد شد، فرمود: مرحبا عقیده امروز خود را نسبت به عقیده سابق چگونه می‏بینی؟ گفت: یا ابن رسول الله! قبلا در چیزی نبودم (یعنی روش سابق بر حق نبود) فرمود: راست گفتی. تا آن جا که فرمود: آن چه عبدالله بن قیس به تو گفته قبل از آن که سؤال کنی به تو خبر می‏دهم و اختیار را به تو می‏گذارم، می‏خواهی به او بگو می‏خواهی نگو. تا آن جا که فرمود: چون روح از بدن خارج شود، آن نطفه‏ای که بشر از آن خلق شده است از جسم بیرون می‏رود، از این جهت او را غسل جنابت می‏دهند.

منبع: معجزات امام محمد باقر؛ حبيب الله اکبرپور؛ الف چاپ اول 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir