خصوصیات امام چیست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
خصوصیات امام چیست؟
امام باقر علیه‏السلام فرموده است: ای جابر! آیا کافی است که شخص تشیع را به خود نسبت دهد. همین که بگوید، خاندان نبوت را دوست دارد. به خدا سوگند شیعه ما نیست مگر کسی که از خدا بترسد و فرمان خدا را اطاعت کند.
از حلبی از حضرت صادق علیه‏السلام روایت شده که گفت: جمعی خدمت حضرت باقر علیه‏السلام رسیده و گفتند: حد و خصوصیات امام چیست؟ فرمود: حد او بزرگ است، وقتی که بر او وارد می‏شوید، وی را احترام و تعظیم کنید، به آن چه می‏گوید، ایمان آورید و بر اوست که شما را راهنمایی کند و بر او صفتی است که وقتی بر او داخل شوید از هیبت و اجلال او نمی‏توانید زیاد به او نگاه کنید. چون پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز چنین بود و امام بعد از او هم چنین است. گفتند: شیعیان خود را می‏شناسد؟ فرمود: آری همان ساعت که آنها را می‏بیند. گفتند: ما شیعه شمائیم؟ فرمود: آری همه شما.
گفتند: نشانه آن را بیان کن؛ فرمود: از نام خود و پدر و مادر و قبیله شما خبر می‏دهم، گفتند: خبر بده. حضرت خبر داد. گفتند: راست گفتی؛ و نیز از آن چه در نظر داشتید راجع به آیه «(مثل موجودات پاک مثل)نهال (پاک) است که ریشه‏اش ثابت و شاخه‏هایش به طرف آسمان است. (و در هر زمان میوه خود را به اذن پروردگارش می‏دهد) سوره ابراهیم؛ آیه 24«سؤال کنید خبر می‏دهم: ما هر چه بخواهیم از علم به شیعیان خود می‏دهیم و مراد از درخت پاک ما هستیم. سپس فرمود: همین مقدار شما را قانع می‏کند؟ گفتند: به کمتر از این هم قانع می‏شدیم.

منبع: معجزات امام محمد باقر؛ حبيب الله اکبرپور؛ الف چاپ اول 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir