دختران امام باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
دختران امام باقر
اول: زینب بنت محمد علیه‏السلام. این بانو با علی بن محمد از یک ام والد یعنی از یک کنیز زرخرید بوده‏اند.
دوم: ام‏سلمه بنت محمد علیه‏السلام. مادر این مخدره نیز ام‏ولده بود.
ابن شهر آشوب در کتاب مناقب خود راجع به فرزندان حضرت باقرالعلوم علیه‏السلام می‏نویسد: حضرت امام محمد باقر علیه‏السلام دارای هفت فرزند بوده که پنج نفر از آنان پسر و دو نفر از ایشان دختر بودند. همه‏ی فرزندان آن بزرگوار به جز حضرت صادق علیه‏السلام قبل از حضرت باقر از دنیا رفتند. شیخ مفید در کتاب ارشاد می‏نگارد، جناب عبدالله بن محمد با حضرت صادق برادر ابو ینی یعنی از یک پدر و مادر بودند. عبدالله بن محمد مردی بود که بفضیلت و بزرگواری معروف و مشهور بود.روایت شده که عبدالله بن محمد نزد شخص از بنی امیه رفت. آن شخص نابکار در نظر داشت که وی را مسموم نماید. عبدالله بن محمد به او گفت: مرا نکش، مرا آزاد بگذار تا برای خدا یار و معین تو باشم و شفیع تو شوم؟ آن شخص بدبخت این سخن را نپذیرفت و آن امام‏زاده‏ی مظلوم را مسموم نمود. در کتاب روضات الجنات می‏نگارد: از جمله‏ی قبور اولاد امامان علیهم‏السلام قبر سید علی بن محمد الباقر علیه‏السلام است که خارج از بلده‏ی کاشان به امام‏زاده مشهد معروف و مشهور است. قبر امام‏زاده احمد را که فرزند علی بن محمد الباقر علیه‏السلام باشد در بلده‏ی اصفهان در محله‏ای که جاده‏ی خواجو است می‏نگارد. مورخین شرح حال مابقی فرزندان حضرت باقرالعلوم علیه‏السلام را ننوشته‏اند.
در کتاب عمدة الطالب می‏نگارد: علماء حسب و نسب عموما متفقند که از حضرت امام محمد باقر علیه‏السلام غیر از حضرت امام جعفر صادق فرزندی به جای نماند و کسی که خود را از غیر طریق امام صادق به حضرت باقرالعلوم نسبت دهد یقینا دروغ می‏گوید.
همچنان که از پسران حضرت امام حسین علیه‏السلام فززندی به جای نماند مگر از حضرت علی بن الحسین علیهماالسلام و نیز از حضرت علی‏بن موسی الرضا فرزندی به یادگار نماند جز حضرت امام محمد تقی علیه‏السلام. و نیز از حضرت امام حسن عسکری علیه‏السلام غیر از حضرت مهدی موعود علیه‏السلام فرزندی به جای نماند.

منبع: ستارگان درخشان (جلد 7)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه چاپ پنجم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir