زرارة بن اعین شیبانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
زرارة بن اعین شیبانی
ابن ابوداود در کتاب رجال خود راجع به زراره می‏نگارد:
وی از حضرت امام محمد باقر و حضرت صادق و حضرت موسی ابن جعفر علیهم‏السلام روایت می‏کرد. زراره (بضم زاء) راستگوترین و با فضیلت‏ترین اهل زمان خود به شمار می‏رفت.
حضرت صادق علیه‏السلام درباره‏ی زراره می‏فرماید: اگر زراره نبود من گمان می‏کردم که اخبار و احادیث پدرم از بین می‏رفت.
نیز از صادق آل محمد صلی الله علیه وآله روایت شده که فرمود: هیچ کسی مثل زراره، ابوبصیر که لیث مرادی باشد محمد بن مسلم و برید بن معاویه‏ی عجلی اخبار و احادیث پدرم (حضرت امام محمد باقر علیه‏السلام) را احیاء نکرد. اگر این گروه نمی‏بودند هیچ کسی از مردم احکام خدا را استنباط نمی‏کرد. این گروه حافظین دین و امین‏های پدرم هستند برحلال و حرم خدا. ایشان همان افرادی هستند که در دنیا و آخرت به سوی ما خانواده سبقت خواهند گرفت.
نیز حضرت صادق علیه‏السلام درباره‏ی آنان می‏فرماید: محبوبترین افراد زنده و مرده نزد من چهارنفرند: 1- برید (بضم باء و فتح راء) ابن معاویه‏ی عجلی 2- زرارة بن اعین 3- محمد بن مسلم 4- احول (که نام او محمد بن علی بن نعمان کوفی است).
در کتاب رجال از جمیل بن دراج روایت می‏کند که گفت: از حضرت صادق آل محمد صلی الله علیه وآله شنیدم می‏فرمود: اوتاد زمین و مردان برجسته‏ی مذهبی چهار نفرند: 1- محمد بن مسلم 2- برید بن معاویه‏ی عجلی 3- ابوبصیر که نام او لیث بختری مرادی است 4- زرارة بن اعین. محدث قمی در کتاب فوائد رضویه راجع به زراره می‏نویسد: وی مردی وسیم و جسیم و سفیدرنگ و در جدال و مخاصمه‏ی با دشمنان بوسیله‏ی علم کلام ممتاز بود، هیچ کس این قدرت را نداشت که وی را در مناظره مغلوب نماید ولی کثرت عبادت او را از علم کلام بازداشته بود. متکلمین شیعه از شاگردان وی به شمار می‏رفتند. زراره مدت هفتاد سال عمر کرد و در سنه‏ی (150) هجری از دنیا رفت.

منبع: ستارگان درخشان (جلد 7) (سرگذشت حضرت امام محمد باقر)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه چاپ پنجم 1376 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir