جابر بن یزید جعفی

نوع اصطلاح :
عنوان :
جابر بن یزید جعفی
در کتاب بمراصد الاطلاع می‏نگارد: جعفی بضم جیم و سکون عین یکی از قریه‏های یمن بشمار می‏رود و در قاموس می‏گوید: جعفی نظیر کرسی نام رئیس قبیله‏ای از یمن است مؤلف.
در کتاب منهج المقال از عبدالحمید بن ابی بالعلاء روایت می‏کند که گفت: در آن موقعی که ولید کشته شد من داخل مسجد شدم، ناگاه دیدم همه اجتماع کرده‏اند، وقتی من نزد آن جمعیت رفتم دیدم جابر جعفی در حالی که عمامه‏ی خز قرمزی بر سر نهاده بود سخنرانی می‏کرد و می‏گفت: وصی اوصیاء و وارث علم انبیاء: محمد بن علی (یعنی امام محمد باقر علیه‏السلام) راجع به فلاق موضوع به من خبر داد. ولی مردم به وی گفتند: جابر مجنون شده.
نیز در کتاب سابق الذکر از جابر بن یزید جعفی روایت می‏کند که گفت: حضرت باقرالعلوم علیه‏السلام تعداد هفتاد هزار (70000) حدیث به من تعلیم داد که هرگز یکی از آن‏ها را (از برای شخصی نگفته‏ام) و هیچ گاه یکی از آن‏ها را برای احدی نخواهم گفت. جابر می‏گوید: به حضرت امام محمد باقر علیه‏السلام گفتم: فدایت شوم شما آنقدر از اخبار و احادیث به من یاد دادی که من به وسیله‏ی تذکر و یادآوری شما دارای وقر و عظمتی می‏شوم و چیزی از آن‏ها را برای کسی نقل نمی‏کنم و چه بسا می‏شود که سینه‏ی من تنگی می‏کند و حالتی شبیه به جنون به من دست می‏دهد؟! حضرت باقر علیه‏السلام فرمود: ای جابر! هر وقت یک چنین حالتی به تو دست می‏دهد می‏روی در جبانه [1] گودالی می‏کنی سر خود را در آن فرومی‏بری و می‏گوئی: محمد بن علی حدیث چنین و چنان برای من گفت. نیز در کتاب منهج المقال از قول نجاشی می‏نگارد: جابر ابن یزید جعفی حضرت امام محمد باقر و حضرت صادق علیهماالسلام را ملاقات کرد و در زمان حضرت باقر در سنه‏ی (128) از دنیا رفت.

پی نوشت ها:
[1] جبانه به فتح جیم و باء مشدد یعنی صحراء - مؤلف.

منبع: ستارگان درخشان (جلد 7) (سرگذشت حضرت امام محمد باقر)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه چاپ پنجم 1376 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir