دو نمونه از نهی از منکر امام باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
دو نمونه از نهی از منکر امام باقر
ابوبصیر می‏گوید: در کوفه به یکی از بانوان، قرائت قرآن یاد می دادم، روزی در یک موردی با او شوخی کردم، پس از مدتی در مدینه به محضر امام باقر علیه‏السلام رسیدم، مرا سرزنش کرد و فرمود: «کسی که در جای خلوت گناه کند، خداوند نظر رحمتش را از او بر می‏گرداند، آن چه سخنی بود که به آن بانو گفتی؟!» از شدت شرم، سرافکنده شدم و توبه کردم، امام باقر علیه‏السلام به من فرمود: «مراقب باش که دیگر تکرار نکنی و با زنان نامحرم شوخی ننمایی». [1] . ابوصباح کنانی یکی از شاگردان برجسته‏ی امام باقر علیه‏السلام روزی به در خانه آن حضرت آمد، و در را زد، یکی از کنیزان خانه‏ی امام به پشت در آمد تا در را باز کند، ابوصباح با دست بر سینه برآمده‏ی او زد و گفت: «به مولایت بگو من هستم.» (به این ترتیب با نهادن دست بر سینه او گناه کرد). در همین هنگام امام باقر علیه‏السلام در میان خانه با صدای بلند فرمود:
ادخل لا ام لک: «ای مادر مرده! وارد خانه شو.»
ابوصباح وارد خانه شد و به امام عرض کرد: «قصد گناه نداشتم، بلکه می‏خواستم بر ایمانم در مورد شما «که آیا از پشت پرده‏ها اطلاع دارید یا نه؟» بیفزایم.» فرمود: «راست می‏گویی، اگر می‏پندارید که این دیوارها جلو دید ما را می‏گیرند، چنان که جلو دید شما را می‏گیرند، پس بین ما و شما چه فرق است، بپرهیز که بار دیگر چنین گناهی را مرتکب نشوی.» [2] .

[1] بحار، ج 46، ص 247.
[2] کشف الغمه، ج 2، ص 353.

منبع: نگاهی بر زندگی امام باقر؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ مطهر چاپ دوم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir