حرکت سری در شرایط نامساعد

نوع اصطلاح :
عنوان :
حرکت سری در شرایط نامساعد
تداوم بخشیدن به تلاش‏های فرهنگی و عقیدتی - سیاسی، به گونه‏ی سری و مخفیانه، خود نوعی تقیه به شمار می‏آید. با این فرق که تقیه، نقش سپر در میدان جنگ را داراست و بیشتر جنبه‏ی دفاعی دارد، ولی در حرکت تبلیغی - سیاسی سری، حالت هجومی و جنبه‏ی نفوذی، مشهود است. امام باقر (ع) با آن همه توصیه و سفارش به تقیه، دست از پرورش اندیشه‏ها در نهان، و ترویج مبانی تشیع و احیای امر امامت بر نداشت. و این در حقیقت همان جمع میان تقیه و ایفای مسؤولیت‏ها است.
در بینش سیاسی امام باقر (ع) حفظ اسرار در حرکت شیعی، از وظایف مهم همه‏ی کسانی است که امام را همراهی می‏کنند و سخنان، اندیشه‏ها و نظریات پنهانی او را در شرایط حاکمیت استبداد، دریافته‏اند. امام باقر (ع) در ضمن توصیه‏های خود به گروهی از شیعیان که عازم عراق بودند، فرمود: هوای یکدیگر را داشته باشید، توانمندانتان به ضعیفانتان یاری دهند. سر ما را بر ملا نسازید و امر ما را میان مردم منتشر نکنید... [1] . حرکت سری در تبلیغ حق، همیشه ناشی از حاکمیت استبداد نیست، بلکه گاه نامساعد بودن شرایط فرهنگی جامعه آماده نبودن افکار و اندیشه‏ها برای فهم و دریافت حق، رهبران را ناگزیر می‏سازد تا از بر ملا ساختن راه خویش برای همگان، اجتناب ورزند و پیروان خاص خود را به کتمان سر دعوت نمایند. چنان که امام باقر (ع) به یاران و پیروان خود می‏فرمود: اسرار ما را پنهان بدارید (و با افشای آن‏ها در جامعه‏ی ناآگاه، اعتراض، بدبینی) و هجوم مردم را بر دوش‏های ما تحمیل نکنید. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ... لا تبثوا سرنا و لا تذیعوا أمرنا... بحار 75 / 76.
[2] اکتموا أسرارنا و لا تحملوا الناس علی اعناقنا... بحار 75 / 417.

منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir