خط مشی سیاسی امام باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
خط مشی سیاسی امام باقر
بینش سیاسی و سیاست‏های کلی ائمه (ع) برگرفته از قرآن و معارف وحی است. رسول اکرم (ص) و ائمه‏ی معصومین (ع) در مبانی اصولی و دیدگاه‏های کلی و ملاک‏ها و معیارهای ارزشی، کمترین اختلاف و تمایزی با یکدیگر ندارند. پیام توحید باید در زمین و در میان همه‏ی ملت‏ها راه یابد. قوانین الهی باید بر تمامی جوامع حکمفرما شود. تبلیغ دین و تلاش برای اعتلای کلمة الله باید همواره استمرار یابد. پیشبرد اهداف دین باید متکی بر استدلال و منطق باشد. موانع گسترش حق، باید از میان برداشته شود. حکومت و رهبری دینی و دنیایی جامعه، به عنوان نیرومندترین ابزار اصلاح امت، باید در اختیار صالحان قرار گیرد. رویارویی و مبارزه با عناصر مفسد و حاکمان ستمگر، ضروری و اجتناب‏ناپذیر است. عزت، قدرت و نیروی برتر علمی و عملی باید در اختیار جبهه‏ی ایمان باشد و..
این‏ها همه نقطه نظرهای مشترک معصومین (ع) در زمینه‏ی آرا و ایده‏های سیاسی - اجتماعی است. با این حال، مطالعه‏ی زندگی ایشان، این واقعیت را می‏نمایاند که خط مشی امامان (ع) در جریان‏های سیاسی و موضعگیری علیه حکام عصر خویش متفاوت بوده است.
این تفاوت از آن جهت است که شرایط زمان، نیازها، مشکلات، امکانات و ضرورت‏های اجتماعی و تاریخی همواره متغیر است. شیوه‏ای که در یک زمان ضروری است و کارآیی دارد، ممکن است در زمان دیگر بی‏تأثیر و چه بسا زیانبار باشد. وسیله‏ای که در یک دوره، مفید و کارساز است، چه بسا در عصر و شرایطی دیگر، لغو و بیهوده شناخته شود. امامان، با این که ایده‏ی واحد و بینشی یکسان نسبت به اهداف سیاسی داشته‏اند، ولی به خاطر اختلاف شرایط محیطی و زیستی خود و تفاوت نیازها و اولویت‏های معنوی و مادی جامعه، شیوه‏های متفاوتی را به کار گرفته‏اند.

منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir