بیان و داوری دیگران‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
بیان و داوری دیگران‏
آنچه شیعه درباره‏ی مظلومیت اهل بیت (ع) و شرایط سخت سیاسی - اجتماعی آنان می‏گوید، ممکن است از سوی برخی، مبالغه‏آمیز جلوه کند! در حالی که این چنین نیست.
آن چه بر خاندان رسالت و آل علی (ع) گذشت، آن چنان سخت و غیر قابل چشم‏پوشی است که حتی اهل سنت - کسانی که معمولا در صدد توجیه کار خلفا بوده‏اند و قایل به امامت ائمه (ع) نیستند - به صراحت شیعه و چه بسا گویاتر از ایشان به داوری نشسته‏اند.
اکنون برای نمونه سخنی را از عبدالکریم الخطیب نویسنده‏ی کتاب الانسان... فی القرآن الکریم می‏آوریم. او به مناسبت نقد عقیده‏ی شیعه درباره‏ی رجعت، در تخلیل پیدایش این عقیده به مسایلی اشاره می‏کند که بخشی از آن، چنین است:
... در طول زمان، طومار شهیدان اهل بیت، قطورتر و قطورتر گردید. آغاز آن با شهادت امام علی (ع) و ادامه‏ی آن به وسیله‏ی فرزندان و خاندان او.
شهادت‏های فردی و دستجمعی و گروهی... در سرزمین کربلا و دیگر پهنه‏هایی که خون پاکیزه و ارجمند شهیدان این خاندان، چون نهرها در آن جاری شد! ظلمی که بر خاندان نبوت رفت، در تاریخ نظیر ندارد و یا بسیار کم‏نظیر است. اهل بیت (ع) به دست دشمنان خارجی و نا آشنا کشته نشدند، بلکه عموزادگانشان - امویان و عباسیان - عامل قتل آنان بودند، آن هم نه به دست مشرکان که بر شرک جاهلی بوده‏اند، بلکه خون این شاخه‏های رسالت، و جگر گوشه‏های پیامبر (ص) به دست مدعیان اسلام بر زمین ریخت [1] .

پی نوشت ها:
[1] الانسان فی القرآن الکریم 337.

منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir