خلفای معاصر با امام باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
خلفای معاصر با امام باقر
خلفایی که در دوره‏ی زندگی امام باقر (ع) بر مسند حکومت تکیه زده‏اند، برخی قبل از دوران امامت آن حضرت، فرمان می‏رانده‏اند و بعضی پس از امامت وی. با توجه به این که امام باقر (ع) در صحنه‏ی کربلا حضور داشته و در سنین سه، چهارسالگی بوده است، [1] می‏توان گفت که خلفای معاصر آن حضرت تا قبل از امامت وی عبارتند از: معاویة بن ابی‏سفیان، یزید بن معاویه، معاویة بن یزید، مروان بن حکم بن ابی‏العاص، عبدالملک بن مروان. فساد و تزویر و جنایات معاویه و فرزند ناصالحش یزید، نیازی به یادآوری ندارد. از سوی دیگر امام باقر (ع) در دوران حکومت آن دو در دوران طفولیت به سر می‏برده است؛ چه حکومت ننگین یزید پس از معاویه بیش از سه سال و چند ماه ادامه نیافت و امام باقر (ع) در این مقطع حدود شش یا هفت سال از سن وی می‏گذشته است. معاویة بن یزید که هنگام مرگ پدر 22 سال داشت، تن به حکومت نداد و اصولا با روش پدر و جدش مخالف بود و اشتیاقی به حکمرانی و فرمانروایی نداشت و پس از مدتی اندک بدرود حیات گفت. [2] .

پی نوشت ها:
[1] طبقات ابن‏سعد 5 / 166؛ تذکرة الخواص 291.
[2] تاریخ طبری 4 / 384؛ مروج الذهب 3 / 72؛ کامل ابن‏اثیر 4 / 135.

منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir