توحید ذات و صفات‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
توحید ذات و صفات‏
محمد بن مسلم از امام باقر (ع) در زمینه‏ی اوصاف خداوند نقل کرده است: «انه واحد صمد، احدی المعنی، لیس بمعان کثیرة مختلفة» [1] همانا او یکتای بی‏نیازی است که همه به او نیازمندند [2] حقیقتی است بسیط و یگانه، در او معانی و حقایق متعدد و مختلف راه ندارد.
محمد بن مسلم می‏گوید، به امام عرض کردم: برخی از مردم عراق معتقدند که خداوند با چیزی می‏شنود و با چیز دیگری می‏بیند! امام باقر (ع) فرمود: دروغ گرفته و ملحد شده‏اند. خداوند بزرگ را به غیر تشبیه کرده‏اند. او شنوایی بیناست. با همان چیز که می‏بیند، می‏شنود و با همان چیز که می‏شنود، می‏بیند. محمد بن مسلم می‏گوید: برخی مردم عراق گمان می‏کنند که بینایی خداوند بر چیزی است که آن را درک کرده و تعقل نماید! امام باقر (ع) فرمود: اندیشه، فکر و تعقل از ویژگی‏های مخلوق است و خداوند از صفات مخلوق مبرا است.

پی نوشت ها:
[1] الاحتجاج 323.
[2] در معنای «صمد» مفاهیم دقیقی بیان شده که برای آگاهی از آن می‏توان به منابع ذیل مراجعه کرد: توحید صدوق 88؛ اصول کافی، کتاب التوحید، باب تأویل الصمد.

منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir