وصيت امام باقر به فرزندشان

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصيت امام باقر به فرزندشان
امام صادق عليه‏السلام فرمودند:
پدرم هنگام وفات آنچه در اطراف (از کتب و سلاح و نشانه‏هاي امامت) بود به من سپرد و فرمود: گواهاني نزد من بياور، من چهار نفر از قريش را که نافع غلام عبدالله بن عمر در ميان آنها بود حاضر کردم پس فرمود: بنويس: اين است آن چه ابراهيم و يعقوب عليه‏السلام به پسرانشان وصيت کردند. يا بني ان الله اصطفي لکم الدين فلا تموتن الا و انتم مسلمون.
فرزندان من، خداوند اين آيين پاک را براي شما برگزيده و شما جز به آيين اسلام (تسليم در برابر فرمان خدا) نمي‏ميريد و محمد بن علي عليه‏السلام به جعفر بن محمد عليه‏السلام وصيت کرد:
«او را در بردي (لباسي) که نماز جمعه با آن مي‏خواند و با عمامه خودش او را کفن کند، عمامه را بر او بپوشاند و قبرش را چهار گوش سازد و به مقدار چهار انگشت از زمين بالا آورد و هنگام دفن بندهاي کفن را بگشايد». فرمود: گواهان بروند، آن‏ها رفتند، سپس به پدرم عرض کردم، اين وصيت چه احتياجي به گواه داشت؟ فرمود: «پسر جانم، نخواست که تو (در امر امامت) مغلوب باشي و مردم بگويند به او وصيت نکرده است و خواستم حجت داشته باشي». [1] .
در کافي و بصائر الدرجات و ساير کتب معتبره روايت کرده‏اند که: حضرت صادق عليه‏السلام فرموده: پدرم را بيماري صعبي عارض شد که اکثر مردم بر آن حضرت خايف شدند و اهل‏بيت آن حضرت گريان شدند آن حضرت فرمود که: من در اين بيماري نخواهم رفت زيرا که دو کس به نزد من آمدند و مرا چنين خبر دادند. امام صادق عليه‏السلام فرمود: پدرم بعد از آن بيماري صحت يافت و مدتي صحيح و سالم ماند.

پی نوشت ها:
[1] سوگنامه آل محمد صلي الله عليه و آله، محمد محمدي اشتهاردي.

منبع: وصاياي نوراني چهارده معصوم؛ فرشاد مؤمني؛ منشور وحی چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir