وصیت سیاسی امام باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت سیاسی امام باقر
محدث عالی مقام، کلینی به سند موثق نقل می‏کند که امام صادق علیه‏السلام فرمود: پدرم (امام باقر علیه‏السلام) چنین وصیت کرد: «بخشی از اموال مرا وقف کن تا ده سال در سرزمین منی، در موسم حج برای من عزاداری و گریه کنند، و برای مظلومیت من، زاری نمایند» [1] .
به راستی چرا امام باقر علیه‏السلام این وصیت را نمود؟ چرا او وصیت نکرد که در مدینه در کنار قبرش، عزاداری کنند؟ و چرا وصیت کرد که فقط در موسم حج، آن هم در «منی» برای او عزاداری نمایند؟ پاسخ این چراها آن است که: «آن حضرت می‏خواست در مراسم حج، که مسلمانان از اطراف و اکناف به مکه آمده‏اند و اجتماع کرده‏اند به نام عزاداری، مجلسی به پا کنند، تا در آنجا مسائل سیاسی و حقوقی، مطرح شود، و انگیزه‏های مظلومیت امامان اهلبیت علیهم‏السلام روشن گردد»، بنابراین این وصیت جنبه‏ی سیاسی داشته است.

پی نوشت ها:
[1] فروع کافی، ج 5، ص 117.

منبع: نگاهی بر زندگی امام باقر؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ مطهر چاپ دوم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir