وصیت به کم نشمردن طاعت و معصیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت به کم نشمردن طاعت و معصیت
هذه الوصیة لولده و وصیه مولانا الصادق علیه‏السلام
قال علیه‏السلام: یا بنی ان الله خبأ ثلاثة أشیاء فی ثلاثة أشیاء: خبأ رضاه فی طاعته، فلا تحقرن من الطاعة شیئا فلعل رضاءه فیه، و خبأسخطه فی معصیة، فلا تحقرن من المعصیة شیئا، فلعل سخطه فیه، و خبأ اولیاءه فی خلقه فلا تحقرن أحدا، فلعله ذلک الولی [1] .

فرزندم! خداوند سه چیز را در سه چیز دیگر مخفی کرده است: رضای خود را در طاعتش مخفی نموده، بنابر این هیچ طاعتی را کم مشمار؛ چرا که ممکن است رضای خدا در آن باشد. غضب خود را در نافرمانی‏اش مخفی نموده، بنابر این هیچ معصیتی را کوچک مشمار، زیرا ممکن است خشم خدا در آن باشد. و دوستان خود را در میان آفریدگان خویش مخفی ساخته،بنابراین هیچ‏کس را تحقیر منما، زیرا ممکن است این شخص همان ولی خدا باشد.

در این کلمات نورانی، رمز موفقیت و کلید سعادت دو جهان را مشاهده می‏کنیم. در ظاهر، این وصیت خطاب به فرزند و وصیش امام صادق علیه‏السلام است، ولی در حقیقت برای مردم هر عصر و زمانی است؛ مخصوصا پدران و مادرانی که دوست دارند فرزندانشان موفق و رستگار و سعادتمند شوند، و همیشه در مسیر حق و حقیقت قرار گیرند. از این رو بر همه‏ی ما واجب است که این وصیت را به عزیزانمان تذکر داده، و آویزه‏ی گوشمان قرار دهیم، تا چهره‏ی رستگاری را در زندگانی خود مشاهده نماییم.

درس‏های این وصیت
1.والدین باید فرزندان خود را کاملا کنترل نمایند و بهترین راهنمایی‏ها را به آنان تذکر دهند؛ از ساعت اول به دستور شرع مقدس اسلام عمل نمایند؛ یعنی اذان و اقامه در گوش او بگویند، سپس یک نام خوب اسلامی برای او تعیین نمایند، در روز هفتم ولادت برایش عقیقه کنند، آنگاه او را تربیت صحیح نمایند؛ یعنی با قرآن و عترت آشنا کنند.
2. باید در همه‏ی کارها دقیق بوده و توجه داشته باشیم رضای خدای متعال در کجا است و به آن نزدیک شویم، و همچنین توجه کنیم که خشم و غضب خداوند متعال در چه چیز است و از آن دوری نماییم.
3. هیچ عملی و عبادتی را کوچک و بی‏ارزش نشماریم، و هیچ یک از بندگان خدا را به چشم حقارت نگاه نکنیم.
به این حدیث توجه کنیم: قال رسول الله صلی الله علیه و آله: لا تحقرن أحدا من المسلمین، فأن صغیرهم عندالله کبیر [2] . پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: احدی از مسلمانان را حقیر و پست نشمار؛ به درستی که کوچک آن‏ها نزد خداوند متعال بزرگ است. خوش بینی، یکی از نشانه‏های بارز مؤمن است. مؤمن باید با ادب باشد و به مردم با چشم احترام و تکریم بنگرد، و هر چه در این مسیر گام بردارد، در حقیقت خود را به جامعه معرفی نموده است، و مردم به چشم بزرگی به او می‏نگرند و او شایسته‏ی تعظیم خواهد بود، و در مکتب اهل‏بیت علیهم‏السلام به این مطلب سفارش و تأکید شده است. این حدیث شریف خواندنی است:
قال مولانا الصادق علیه‏السلام: ان أجلت فی عمرک یومین فاجعل أحد هما لأدبک لتستعین به علی یوم موتک [3] .
امام صادق علیه‏السلام فرمود: اگر از عمرت فقط دو روز باقی مانده باشد، یک روزش را به فراگرفتن ادب و تربیت اختصاص بده، تا روز مرگت از سرمایه‏های اخلاقی روز قبلت یاری بخواهی.
اگر بخواهیم در دنیا و آخرت در امن و امان باشیم، به این راهنمایی توجه کنیم. مردی بادیه نشین به حضور پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله شرفیاب شد و عرض کرد: مرا به اموری که موجب بهره‏مندی از بهشت می‏شود، راهنمایی فرما.پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه و آله پنج دستور اخلاقی زیر را به او آموخت و فرمود:
1. گرسنه را سیر کن؛
2. تشنه را سیراب کن؛
3. امر به معروف کن؛
4. نهی از منکر کن؛
5. اگر توانایی بر این کارها را نداری، زبانت را کنترل کن، که جز به خیر و نیکی حرکت نکند.
در این صورت، شیطان را سرکوب کرده‏ای و بر او پیروز خواهی شد [4] .

تا می‏توانی استغفار کن
ربیع بن صبیح می‏گوید: مردی نزد حسن بصری آمد و گفت: از قحطی به تو شکایت می‏کنم. حسن گفت: استغفار کن (طلب آمرزش از خدا کن) . دیگری نزد او آمد و از فقر و تهیدستی شکایت کرد؛ در جواب گفت: استغفار کن سومی آمد و به او گفت: دعا کن خدا به من پسری عنایت کند؛ در پاسخ گفت: استغفار کن. ما به حسن گفتیم: همه نزد تو آمدند و هر کس حاجت خاصی داشت، ولی تو در پاسخ همه یک جواب (استغفار کن) دادی؟ در جواب گفت: این پاسخ را از خودم نساختم، بلکه از قرآن در مورد داستان حضرت نوح علیه‏السلام دریافتم که نوح علیه‏السلام به قوم خود گفت: (استغفروا ربکنم انه کان غفارا - یرسل السماء علیکم مدرارا و یمددکم بأموال و بنین) [5] . از پروردگارتان طلب آمرزش کنید که او بسیار آمرزنده است، تا باران پربرکت آسمان را پی در پی بر شما فرستد و شما را با با مال‏ها و فرزندان فراوان یاری نماید [6] . از این آیات می‏فهمیم که توبه و استغفار و بازگشت به سوی خدا و به یاد خدا بودن و ذکر او، پایه و مایه‏ی اصلی نعمت‏های الهی است: (اذکرونی اذکرکم) [7] . و به عکس فراموش کردن خدا موجب سلب نعمت می‏شود: (لئن شکرتم لأزیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید) [8] .

ختامه مسک
رسول خدا صلی الله علیه و آله می‏فرماید:
مادر چهار چیز در چهار موضوع است:
1. مادر داروها «کم خوری» است
2. مادر همه‏ی آداب و روش معاشرت «کم سخن بودن» است (کنترل زبان) ؛
3. مادر همه‏ی عبادات «کم گناه کردن» است؛
4. مادر همه‏ی آرزوها «صبر» است [9] .

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمة، ج 2، صص 362-361؛ بحارالانوار، ج 75، ص 187، ح 27.
[2] تنبیه الخواطر، ج 1، ص 31.
[3] کافی، ج 8، ص 150، ح 132.
[4] داستان دوستان، ج 2، ص 251؛ مجموعه ورام، ص 105.
[5] نوح، 12-10.
[6] مجمع البیان، ج 10، ص 361؛ در تفسیر آیات 12 -10 سوره‏ی نوح.
[7] بقره، 152.
[8] ابراهیم، 7.
[9] المواعظ العددیه، باب الاربعة.

منبع: وصایا الصادقین (بررسی کوتاه و ساده درباره وصیتهای امام باقر)؛ محمود شریعت زاده خراسانی؛ انتشارات خادم الرضا (ع) چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir