آخرین وصیت امام باقر در لحظه شهادت

نوع اصطلاح :
عنوان :
آخرین وصیت امام باقر در لحظه شهادت
وصیة اخری لولده الصادق علیه‏السلام
وصی الس الصادق علیه‏السلام أبوه، أبوجعفر علیه‏السلام وصیة ظاهرة و نص علیه بالامامة نصا جلیا، فروی محمد بن أبی‏عمیر عن هشام بن سالم عن أبی‏عبدالله جعفر بن محمد علیه‏السلام قال: لما حضرت أبی‏الوفاة قال: یا جعفر أوصیک بأصحابی خیرا، قلت: جعلت فداک، والله لأدعنهم و الرجل منهم یکون فی المصر فلا یسأل أحدا [1] .
هنگامی که وفات امام باقر علیه‏السلام فرارسید، به فرزندش امام صادق علیه‏السلام فرمود:ای جعفر! تو را وصیت می‏کنم در مورد یارانم به خیر و خوبی. امام صادق علیه‏السلام می‏فرماید: گفتم قربانت گردم، به خدا قسم آن‏ها را به مقامی از علم می‏رسانم که هر مردی از آن‏ها در هر شهری باشد، محتاج به سؤال ازهیچ کس نباشد. در تاریخ زندگانی حضرت امام محمد باقر علیه‏السلام، این وصیت خیلی چشم گیر و حایز اهمیت می‏باشد، زیرا طی آن فرزندش امام صادق علیه‏السلام را وصیتی آشکار نمود و طی آن وی را به جانشینی پیامبر عظیم‏الشأن علیه‏السلام منصوب کرد، سپس سفارش اصحاب و یاران را به وی فرمود. این مسأله نیز اهمیت فوق‏العاده‏ای دارد که انسان با چه کسی همنشین و همراز و همسفر باشد.
وصیت امام باقر علیه‏السلام به امام صادق علیه‏السلام درباره‏ی اصحاب، نشان می‏دهد که باید این مجموعه از هم پاشیده نشود و قدر همدیگر را بدانند، و برای همدیگر ارزش قایل باشند، و از تفرقه و جدایی بپرهیزند؛ اگر چنین شد هیچ‏گاه شکست نمی‏خورد و دشمن نمی‏تواند در آنان نفوذ پیدا کند، زیرا «یدالله مع الجماعه» ؛ [2] دست خداوند متعال با جماعت است، و به قول معروف، با هم باشیم که همیشه باشیم.

درس‏های این وصیت
1. هر کس در هر شرایطی که باشد، باید وصیت کند و شاهدانی هم داشته باشد، و این به معنی مرگ و دست کشیدن از زندگی نیست، بلکه در روایت داریم هر که وصیت کند (و خود را آماده برای آخرت نماید) عمرش طولانی خواهد شد [3] .
2. این وصیت، ولایت و امامت امام صادق علیه‏السلام را آشکارا تأیید می‏نماید. 3. به یاران و دوستان باوفا احترام بگزاریم و برای آن‏ها ارزش قایل شویم.
4. کوشش نماییم همیشه در مسیر علم و عمل گام‏های بلندی برداریم، تا نیاز به اغیار نداشته باشیم، بلکه دیگران به علم و دانش ما محتاج باشند.
5. این وصیت، اصحاب و یاران را دلگرم، و با همدیگر صمیمی‏تر می‏سازد.

ختامه مسک
قال رسول الله صلی الله علیه و آله: أقربکم غدا منی فی الموقف أصدقکم للحدیث، و أداکم للأمانه، و أوفاکم بالعهد، و أحسنکم خلقا و اقربکم فی الناس [4]
رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: کسانی در فردای قیامت به من نزدیک‏ترند که در سخن راستگوتر، و در ادای امانت مواظب‏تر، و در عهد و پیمان باوفاتر، و در اخلاق نیکوتر، و با مردم گرم‏تر هستند.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 306، ح 2؛ ارشاد شیخ مفید، ج 72 ص 180؛ بحارالانوار، ج 47، ص 12.
[2] کنز العمال، ج 7، ص 758 ح 20241.
[3] سنن ترمذی، ج 3، ص 316، ح 2256؛ کنز العمال، ج 7، ص 558، ح 20241.
[4] امالی شیخ طوسی، ص 229، مجلس 8، ح 54؛ تحف العقول، ص 46.

منبع: وصایا الصادقین (بررسی کوتاه و ساده درباره وصیتهای امام باقر)؛ محمود شریعت زاده خراسانی؛ انتشارات خادم الرضا (ع) چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir