چه چیزی را می پرستی؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چه چیزی را می پرستی؟
عبدالله بن سنان از پدرش نقل می‏کند و می‏گوید: خدمت آقا امام باقر علیه‏السلام حضور داشتم که مردی از خوارج وارد شد و گفت: ای ابو جعفر! چه چیزی را می‏پرستی؟
حضرت فرمود: خدا را.
گفت: آیا دیده‏ای؟
حضرت فرمود: چشمها با مشاهده‏ی آشکار او را نمی‏بینند، و (بلکه) دلها با حقایق ایمان او را می‏بینند، با قیاس شناخته نمی‏شود، و با حواس درک نمی‏گردد، و بر مردم شبیه نمی‏شود، با نشانه وصف می‏گردد، و با علامات شناخته می‏شود، در حکمش ستم نمی‏نماید، این است خدایی که جز او معبودی نیست.
راوی گوید: مرد خارجی بیرون رفت در حالی که می‏گفت: خدای می‏داند که رسالتش را در کجا قرار دهد!

أحمد بن علی بن ابراهیم بن هاشم، عن علی بن معبد، عن واصل، عن عبدالله بن سنان، عن أبیه، قال: حضرت أباجعفر محمد بن علی الباقر علیه‏السلام و دخل علیه رجل من الخوارج، فقال: یا أباجعفر! أی شی‏ء تعبد؟
قال: الله.
قال: رأیته؟
قال: لم تره العیون بمشاهدة العیان، و رأته القلوب بحقائق الایمان، لا یعرف بالقیاس، و لا یدرک بالحواس، و لا یشبه بالناس، موصوف بالآیات، معروف بالعلامات، لا یجوز فی حکمه ذلک الله لا اله الا هو.
قال: فخرج الرجل و هو یقول: الله أعلم حیث یجعل رسالته.
أبی، عن علی، عن أبیه، عن علی بن معبد، عن عبدالله بن سنان، عن أبیه (مثله». [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ج 4 ص 14 ح 1، عن الأمالی.
منبع: پرسش‏های مردم و پاسخ‏های امام باقر؛ احمد قاضی زاهدی؛ حاذق چاپ دوم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir