علت گواهی خداوند بر معبود بودن خودش

نوع اصطلاح :
عنوان :
علت گواهی خداوند بر معبود بودن خودش
جابر گوید: از امام باقر علیه‏السلام در مورد آیه‏ی شریفه‏ی «خداوند گواهی می‏دهد که معبودی جز ذات اقدس او نیست، و فرشتگان و صاحبان دانش نیز (بر این مطلب) گواهی می‏دهند، در حالی که (خداوند در تمام عالم) قیام به عدالت دارد؛ معبودی جز او نیست که هم توانا و هم حکیم است» پرسیدم.
حضرت امام باقر علیه‏السلام فرمود: «خداوند گواهی می‏دهد که معبودی جز ذات اقدس او نیست»، زیرا خداوند متعال برای (یکتایی) خودش گواهی و شهادت می‏دهد، چنان که خودش می‏فرماید. و اما این که می‏فرماید: «و فرشتگان»، زیرا همانا فرشتگان را گرامی داشت به وسیله‏ی تسلیم شدن در پیشگاه پروردگارشان، و آنان تصدیق کردند و گواهی دادند، چنان که خودش گواهی داد.
و اما فرمایش خداوند که: «و صاحبان علم و دانش نیز (بر این مطلب) گواهی می‏دهند، در حالی که (خداوند در تمام عالم) قیام به عدالت دارد»، زیرا که صاحبان علم و دانش همان پیغمبران و اوصیاء هستند، و آنها قیام کنندگان به قسط هستند، و معنی قسط در ظاهر همان عدل و داد است، و عدل در باطن همان امیرمؤمنان علی علیه‏السلام است.

عن جابر قال: سألت أبا جعفر علیه‏السلام عن هذه الآیة: (شهد الله أنه لا اله الا هو و الملائکة و أولو العلم قائما بالقسط لا اله الا هو العزیز الحکیم). [1] .
قال أبوجعفر علیه‏السلام: ((شهد الله أنه لا اله الا هو) فان الله تبارک و تعای یشهد بها لنفسه و هو کمال قال. فأما قوله: (و الملائکة) فانه أکرم الملائکة بالتسلیم لربهم، و صدقوا و شهدوا کما شهد لنفسه.
و أما قوله: (و أولوا العلم قائما بالقسط) فان اولی العلم الأنبیاء و الأوصیاء، و هم قیام بالقسط، و القسط هو العدل فی الظاهر، و العدل فی الباطن أمیرالمؤمنین علیه‏السلام [2] .

پی نوشت ها:
[1] آل عمران: 18.
[2] بحارالأنوار: ج 23 ص 204 ح 51، عن تفسیر العیاشی: ج 1 ص 165 - 166 ح 18.
منبع: پرسش‏های مردم و پاسخ‏های امام باقر؛ احمد قاضی زاهدی؛ حاذق چاپ دوم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir