علت نفرین حضرت نوح

نوع اصطلاح :
عنوان :
علت نفرین حضرت نوح
سدیر گوید: به امام باقر علیه‏السلام عرض کردم: نظر شما در مورد حضرت نوح علیه‏السلام که بر قوم خود نفرین کرد و گفت: «پروردگارا! هیچ یک از کافران را بر روی زمین باقی مگذار - چرا که اگر آنها را باقی بگذاری، بندگانت را گمراه می‏کنند و فرزندی جز بدکار و کافر به وجود نمی‏آورند» چیست؟ حضرت فرمود: او می‏دانست که از میان آنها فرزندی نجیب و شایسته‏ای (که ایمان بیاورد) متولد نخواهد شد. عرض کردم: چگونه این مطلب را دانست؟
فرمود: خدای بر او وحی نمود که: «جز همین عده‏ای که ایمان آورده‏اند دیگر ابدا هیچ کس از قومت ایمان نخواهد آورد»، در اینجا بود که حضرت نوح علیه‏السلام بر آنها چنین نفرین نمود.

ابن الولید، عن الصفار، عن ابن عیسی، عن محمد بن اسماعیل، عن حنان بن سدیر، عن أبیه قال: قلت لأبی جعفر علیه‏السلام: أرأیت نوحا علیه‏السلام حین دعا علی قومه فقال: (رب لا تذر علی الأرض من الکافرین دیارا - انک ان تذرهم یضلوا عبادک و لا یلدوا الا فاجرا کفارا) [1] .
قال علیه‏السلام:: علم أنه لا ینجب من بینهم أحد.
قال: قلت: و کیف علم ذلک؟
قال: أوحی الله الیه: (أنه لن یؤمن من قومک الا من قد آمن) [2] ، فعند هذا دعا علیهم بهذا الدعاء. [3] .

پی نوشت ها:
[1] نوح: 26 و 27.
[2] هود: 36.
[3] بحارالأنوار: ج 5 ص 283 ح 2، عن العلل.
منبع: پرسش‏های مردم و پاسخ‏های امام باقر؛ احمد قاضی زاهدی؛ حاذق چاپ دوم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir