ارزش اشک

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش اشک
چشم انسان از نعمت هایی است که همه انسان‏ها به ارزش آن آگاهند. لیکن این ارزش، ارزش ظاهری چشم است که هر صاحب چشم قدردان آن است. به ویژه هنگامی که این نعمت در خطر تهدید قرار گیرد و یا دچار آسیب شود، ارزش آن بیشتر آشکار می شود. در کنار این ارزش، ارزش دیگری نیز برای چشم مطرح است که ارزش‏گزار آن صاحبان چشم نمی‏باشند. بلکه ارزیاب آن کلام وحی و عترت است.
کلام وحی که آگاه به حقایق است داوری می‏کند که کدام چشم از ارزش و قیمت بهره‏مند است و کدام چشم بی‏ارزش است. از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در این باره این گونه سخن رسیده است: از نشانه‏های نگون بختی هر فرد چشمان خشک وی می‏باشد، من علامات الشقاء جمود العین. [1] چشمی که از خشیت خدا اشک آلود نباشد، نشان بد عاقبتی صاحب چشم است. این گونه چشم از دیدگاه وحی بی‏ارزش است. اما چشم با ارزش آن است که از خوف الهی گریان و اشک‏ریزان باشد. آن گونه که چشم گریان از خوف خدا در قیامت که همه چشم‏ها گریان هستند گریان نخواهد بود، رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: کل عین باکیة یوم القیمة الا ثلاثة اعین، عین بکت من خشیة الله و عین غضت عن محارم الله و عین باتت ساهرة فی سبیل الله. [2] «هر چشمی به جز سه چشم در قیامت گریانند، چشمی که از ترس خدا گریان باشد و چشمی که از حرام پوشیده باشد و چشمی که در راه خدا شب بیدار باشد». باقر العلوم علیه‏السلام این حقیقت را این گونه شفاف می‏سازد، ما من قطرة احب الی الله عزوجل من قطرة دموع فی سواد اللیل مخافة من الله. [3] «هیچ قطره‏ای در نزد خدا محبوب‏تر از قطره اشکی که در تاریکی شب از ترس خدا ریخته شود، وجود ندارد».
همچنین باقر العلوم علیه‏السلام ارزش اشکی را که از ترس خدا باشد، از زبان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم این گونه آشکار می‏سازد: اشکی که از خوف خدا جاری شود به آن ارزش و قیمت نتوان نهاد، و دمعة من خوف الله فانه لیس لها مثقال. [4] . دیگر این که از زبان باقر العلوم علیه‏السلام این گونه روایت است که هر چیزی پاداش دارد، مگر اشک چشم که با اشک چشم دریاها از گناهان پوشیده می‏شوند، فان الله یکفر بها بحور الخطایا. [5] . همچنین از زبان حضرت رسیده، چشمی که از خوف خدا اشک آلود شود، آن چشم و صاحبش به آتش افکنده نمی‏شوند. و اگر اشک به گونه‏های شخص جاری شود، ذلت و خواری هیچ گاه وی را فرا نمی‏گیرد با اشک چشم دریاهایی از گناهان بخشیده می‏شوند. یک نفر در میان یک امت گریان باشد، آتش بر آن امت حرام می‏شود. لحرم الله تلک الامة علی النار. [6] . این تحلیل و بیان ارزش اشک چشم است، که زبان وحی آن را شفاف می‏سازد. و این ارزش از ارزش‏های والای عرشی است، که جز اندیشه زلال وحی به آن وادی پرواز ندارد. و هیچ فهم و درکی نمی‏تواند به آنجا دسترسی حاصل نموده و این حقایق را شفاف سازد.

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی، باب اصول الکفر و ارکانه، حدیث 6.
[2] وسائل، ج 11، ص 177.
[3] همان و ص 179.
[4] همان، ص 177.
[5] فصول المهمه، ج 2، ص 886.
[6] مطالب السؤول، ج 2، ص 102.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir