ممنوعیت سوء استفاده از دانش‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
ممنوعیت سوء استفاده از دانش‏
دانش، قدرت و توانایی است و چه بسا دانشمندان وسوسه شوند تا به اتکای قدرت علمی خود بر جامعه فخر فروخته و یا بر آنان سلطه پیدا کنند. امام باقر (ع) در تخطئه‏ی چنین ایده و روشی، فرموده است: کسی که به تحصیل دانش روی آورد، بدان انگیزه که در پرتو علم خویش بر اهل دانش فخر فروشد، یا با سست اندیشان ساده‏لوح به جدل و ستیز پردازد، یا مردم را متوجه و شیفته‏ی خود سازد، جایش در آتش است، همانا ریاست، تنها شایسته‏ی صالحان می‏باشد. [1] . یعنی کسی که با انگیزه‏های نادرست به دانش دست یافته باشد، هر چند از عهده‏ی کاری بر آید، از نظر روحی شایسته‏ی تصدی امور و ریاست نیست.

پی نوشت ها:
[1] من طلب العلم لیباهی به العلماء او یماری به السفهاء او یصرف به وجوه الناس الیه، فلیتبوء مقعده من النار، ان الرئاسة لا تصلح الا لاهلها. اصول کافی 1 / 47؛ باب المستأکل بعلمه و المباهی به، حدیث 6.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir