شناخت رهبران الهی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
شناخت رهبران الهی‏
در روایات معصومین (ع) پس از معرفت خداوند، مهمترین مسأله‏ای که طرح گردیده، مسأله‏ی شناخت رهبر و امام است؛ زیرا اصولا آشنایی دقیق خلق با پیام وحی و حتی معرفت صحیح آنان نسبت به خداوند، از طریق رهبران الهی صورت می‏گیرد. اگر انبیا و رهبران الهی نبودند، آدمیان به سوی خدا ره نمی‏بردند و هدایت نمی‏شدند. خداوند، انبیا و امامان را رهبر، معلم و مربی انسان‏ها قرار داده است، تا مردمان را به سوی معارف الهی و شریعت آسمانی دعوت کرده و حجت خدا بر خلق باشند. از این رو است که در قرآن سه فرمان به ترتیب یاد شده است:
1- لزوم اطاعت از خدا.
2- وجوب اطاعت از پیامبر (ص).
3- ضرورت اطاعت از اولی الامر [1] (یعنی رهبران الهی و ائمه‏ی معصومین علیهم‏السلام).
امام باقر (ع) در حدیثی می‏فرماید: به وسیله‏ی ما، خداوند مورد پرستش قرار می‏گیرد و به توسط ما، معرفت خداوند حاصل می‏شود و از طریق ما، توحید و اندیشه‏ی یگانگی خدا تبیین شده است و محمد (ص) واسطه میان خلق و خدا است. [2] . آن چه امام باقر (ع) در این حدیث، درباره‏ی نقش پیامبر (ص) و ائمه (ع) بیان داشته، چیزی جز نقش معلمی و هدایتگری نیست؛ زیرا دانشجو در پرتو درس‏های معلم است که به معرفت و کمال دست می‏یابد، و طفل در نتیجه‏ی مراقبت‏ها و هشدارهای مربی است که به رشد و تعالی می‏رسد. بنابراین، اگر شناخت خداوند و عبادت او، مهمترین موضوع معرفتی است، پس راه تحصیل این شناخت نیز به همان اندازه اهمیت دارد؛ زیرا اگر راه شناخت، غلط باشد، سالک هرگز به مقصد نخواهد رسید و انسان آن گونه که باید خدا را نخواهد شناخت. زمانی که راه شناخت، راهی بی‏خطر و مصون از کجی و انحراف نباشد، انسان در معرفت خدا یا گرفتار تجسیم می‏شود و یا در دام تشبیه می‏افتد. یا قایل به جبر می‏شود و یا اختیار مطلق را می‏پذیرد و...! چنان که دور افتادگان از مسیر ولایت اهل بیت، به دلیل سود نبردن از درس‏ها و معارف آنان، گرفتار چنین مشکلاتی شدند. پیامبر (ص) و امام راه معرفت خدا می‏باشند، و به این دلیل، شناخت آن‏ها و پیروی از ایشان پس از معرفت و عبادت خدا، مهمترین و سرنوشت سازترین موضوع علمی و عملی است. امام باقر (ع) می‏فرماید: همانا رسول اکرم (ص) دری است که نمی‏توان به خدا رسید، مگر از طریق آن. رسول اکرم (ص) راه خدا است؛ راهی که هر کس آن را بپیماید به خداوند می‏رسد، و همچنین پس از رسول اکرم (ص)، امیرمؤمنان و یکایک ائمه (ع) همین نقش را دارایند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم. نساء / 59.
[2] بنا عبدالله و بنا عرف الله و بنا وحد الله تبارک و تعالی و محمد حجاب الله تبارک و تعالی. اصول کافی، ج 1، کتاب التوحید، باب النوادر، حدیث 10.
[3] ... فان رسول الله (ص) باب الله الذی لا یؤتی الا منه و سبیله الذی من سلکه وصل الی الله عزوجل و کذلک کان امیرالمؤمنین من بعده و جری للائمة واحدا بعد واحد... اصول کافی، ج 1، کتاب الحجة، باب ان الائمة ارکان الارض، حدیث 3.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir