زکریا بن آدم

نوع اصطلاح :
عنوان :
زکریا بن آدم
اهل قم و از یاران بسیار نزدیک حضرت امام رضا و امام جواد علیهماالسلام بود.
وی از اصحاب مورد اعتماد و صاحب سر این دو امام بود. بطوری که در یکی از شرفیابیهایش به محضر امام رضا علیه السلام امام از اول شب تا صبح با او در خلوت سخن می گفت.
کشی علیه الرحمه در روایتی که از عبدالله بن الصلت القمی نقل کرده چنین می نویسد که وی گفت: در آخر عمر امام جواد علیه السلام به خدمت آن حضرت رسیدم از ایشان شنیدم که می فرمود: خداوند به صفوان بن یحیی و محمد بن سنان و زکریا بن آدم از طرف من جزای خیر عنایت فرماید آنان یاران با وفای من هستند.
و از امام رضا علیه السلام روایت شده که ایشان در جواب به فردی که گفت: راه من دور است و همیشه نمی توانم به محضر شما برسم احکام دینم و معارف را از چه کسی فرا گیرم؟
امام رضا علیه السلام فرمود: از زکریا بن آدم که در امور دین و دنیا امین است. از این یار با وفای امام جواد علیه السلام تعداد چهل حدیث به ما رسیده است.
زکریا بن آدم پس از عمری تلاش خالصانه، در شهر مقدس قم رحلت نمود و در قم دفن شد و مزار وی اکنون زیارتگاه مؤمنین است [1] .

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال حضرت آیت الله العظمی خوئی ص 271 - رجال کشی ص 502 و ص 595 و منتهی الامال حالات امام رضا علیه السلام.
منبع: زندگانی امام جواد؛ مؤلف: حسین ایمانی یامچی؛ مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت (ع)
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir