نام او را احمد بگذار

نوع اصطلاح :
عنوان :
نام او را احمد بگذار
پس از شهادت امام هشتم (ع) هشتاد نفر از دانشمندان و فقهای بغداد و شهرهای دیگر برای انجام مراسم حج به مکه سفر کردند، در سر راه خویش به مدینه وارد شدند تا امام جواد (ع) را نیز ملاقات کنند این گروه به خانه‏ی امام صادق (ع) که خالی بود وارد شدند، در این هنگام حضرت جواد که خردسال بود وارد مجلس آنان شد، شخصی به نام «موفق» او را به حاضران معرفی کرد، همه به احترام ورود امام برخاستند و سلام کردند، آنگاه پرسش‏هایی عنوان شد که امام به خوبی پاسخ داد و همه از اینکه آثار امامت را در آن وجود گرامی دیدند به امامت او اطمینان بیشتری پیدا کردند و خوشحال شدند.
یک تن از آنان به نام «اسحق» می‏گوید من نیز در نامه‏ای ده سؤال نوشتم تا از آن حضرت بپرسم و با خود گفتم اگر آن بزرگوار به پرسش‏های من پاسخ داد از او تقاضا می‏کنم که دعا کند که خدا فرزندی را که همسرم به او حامله است پسر قرار دهد. مجلس به طول انجامید و پیوسته از آن بزرگوار می‏پرسیدند و او پاسخ می‏داد در این هنگام برخاستم بروم تا روز بعد نامه‏ی خود را به آن حضرت بدهم، امام تا مرا دید فرمود:
«اسحق! خدا دعای تو را مستجاب کرد، نام فرزندی را که خدا در آینده به تو خواهد داد، احمد بگذار»! گفتم: سپاس خدای را بی‏تردید این همان حجت خداست.
اسحق به وطن خود بازگشت و خداوند پسری به او عنایت کرد و نام او را «احمد» گذاشت [1] .

پی نوشت:
[1] عیون المعجزات ص 109.
منبع: زندگانی امام جواد؛ سیف الله یعقوبی قمشه‏ای؛ مسجد الغدیر.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir