عصای حضرت جواد

نوع اصطلاح :
عنوان :
عصای حضرت جواد
شیخ کلینی رحمه‏الله روایت می‏کند که محمد بن ابی‏العلاء از یحیی بن اکثم نقل کرد: زمانی که او قاضی سامره بود، من از حضرت جواد علیه‏السلام دلیلی بارز بر امامت او خواستم، حضرت عصایی در دست داشت که آن قطعه چوب، به صدای رسا گفت: صاحب من، مولای این زمان است او حجت خدا بر خلق است.
من این حجت را دیدم و به او ایمان آوردم و او را حجت خدا بر خلق شناختم. [1] .
از این معجزات، فراوان برای آن حضرت نوشته‏اند که بدین وسیله عظمت امامت او بر مردم ثابت گردیده است.
همان گونه که ملاحظه می‏شود، در این معجزات دو نوع معجزه هویداست.
یک قسمت مربوط به امور مادی و طبیعی است که از اطراف عالم برای شفای امراض که اطبای عصر از علاج آن عاجز بودند خدمت امام می‏رسیدند و به اذن الله آنها را شفا می‏داد.
و یک قسم هم موضوع پرسش‏های علمی است که همه در آن عاجز و وامانده بودند و از امام جوان ما می‏پرسیدند، حضرت جوادالائمه علیه‏السلام همه را پاسخ می‏داد و مسائل را برای آنها تجزیه و تحلیل می‏فرمود.
این نحوه از معجزات که طی الارض، شفای امراض و سیر نفوس بوده از کارهای عادی امام نهم علیه‏السلام است که برای معرفی خود و بیرون آوردن مردم از شک در سلسله امامت به عرصه‏ی ظهور و بروز می‏رساندند.

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی: ج 1 ص 323.
منبع: زندگانی حضرت امام محمد تقی جوادالائمه؛ حسین عماد زاده؛ حسینیه عمادزاده چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir