زنان امام جواد

نوع اصطلاح :
عنوان :
زنان امام جواد
در این که امام جواد علیه‏السلام داماد مأمون، خلیفه‏ی عباسی بود هیچ تردیدی نیست. همچنین در این که این زن اولاد نیاورده و عقیم بوده است هیچ شکی نیست. بنابراین، بدون تردید فرزندان امام جواد علیه‏السلام از زن دیگری بود که از دودمان عمار یاسر، یا ابوذر غفاری بوده است. ولی در این مطلب که آیا مادر آن‏ها به صورت عقد دایمی بوده، یا منقطعه و یا ام‏ولد و کنیز در بین مورخان اختلاف نظر است.
اکثر مورخان نوشته‏اند: امام جواد علیه‏السلام جز ام‏فضل زن دیگری نداشته است. از این اتفاق قول چنین استنباط می‏شود که زن دیگر امام علیه‏السلام به صورت زن دایمی و عقدی نبوده است.
در روایت دیگری هم نقل شده: امام جواد علیه‏السلام زن دیگری داشته است.
این روایت را سید بن طاووس رحمه‏الله در «مهج الدعوات» نقل نموده که: همسر آن حضرت از احفاد عمار یاسر بوده، که بنا به نقل از ابونصر همدانی، که او هم از حکیمه خاتون دختر امام علیه‏السلام نقل کرده: مادر فرزندان امام جواد علیه‏السلام زن دایمی از خاندان عمار یاسر، یا ابوذر غفاری بوده است.
در نتیجه، از کتب انساب چنین استنباط می‏شود که: امام جواد علیه‏السلام دو زن دایمی و چند کنیز زر خرید در اختیار داشته، ولی فرزندان حضرت از یک زن که «سمانه» و «ام‏ولد» نامیده می‏شد، به وجود آمده‏اند، که زنی فاضله، عفیفه، مرضعه، متقیه، با کمال و فضیلت، شوهر دوست و متدینه بوده است.
از نحوه‏ی تربیت فرزندان - به خصوص - دختران چنین معلوم می‏شود که زن با کفایت و بانوی عاقله، مربیه، متدینه و علاقه‏مند به تربیت فرزند بوده است.
منبع: زندگانی حضرت امام محمد تقی جوادالائمه؛ مؤلف: حسین عماد زاده به اهتمام: غلامحسین عماد زاده؛ ناشر: حسینیه عماد زاده چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir