درآمدن مرواریدهای هزار دانه از آستین امام جواد

نوع اصطلاح :
عنوان :
درآمدن مرواریدهای هزار دانه از آستین امام جواد
می‏گویند: روزی ام‏الفضل به مأمون ملعون گفت: «مرا دادی به مرد فقیری که سبب ننگ ما شده است.»
مأمون این سخن را سبب خجالت خود دیده و بسیار منفعل شد و این سخن را نقل کرد تا آنکه به امام جواد علیه‏السلام رسید. پس آن حضرت به مأمون گفت: «می‏خواهی تو را از خجالت و ننگ بیرون بیاورم؟»
او گفت: «بلی.»
حضرت فرمود: «امر کنید که مردم را ندا کنند تا در مسجد جمع شوند.»
پس همه در مسجدی که چهل ستون داشت جمع شدند و مسجد پر شد.
امام جواد علیه‏السلام به منبر آمد و خطبه‏ی بلیغی را بیان نمود و فرمود: «خلیفه از خویشی با خاندان رسول صلی الله علیه و آله و سلم به سبب فقر ایشان ننگ دارد و مردم به او طعنه می‏زنند و من می‏خواهم این ننگ را از او بردارم.
همه بدانند که ما خاندان عصمت، به دنیا و زخارف آن محتاج نیستیم، ما خود آن را قبول نمی‏کنیم و الا هر چه می‏خواهیم برای ما میسر است.
حال ما می‏خواهیم که امروز به فقرا احسانی بکنیم که کسی مثلش را نکرده باشد.»
سپس آن حضرت دست مبارکش را بلند کرده و با اعجازی شگفت‏انگیز از آستین مبارکش در دامان هر یک از فقراء، مرواریدی هزار دانه به قیمت پانصد دینار یا بیشتر انداخت.
چون اغنیاء و ثروتمندان این جریان عجیب را مشاهده کردند به طمع افتادند و از حضرت تقاضای بخشش نمودند.
حضرت به آنها فرمود: «برای رسیدن این احسان منتظر شوید.»
سپس آن حضرت قدری از خطبه‏اش را اداء فرمود، بعد از آن دست مبارکش را بلند کرد و فرمود: «این احسان ما بر اغنیاء است.» پس از آستین مبارکش به همه‏ی اغنیاء مثل بار اول مرواریدهای هزار دانه عطا نمود.
سپس جماعت قضاة به طمع آمده و از آن حضرت درخواست عطاء نمودند و حضرت مثل دفعات قبل مقداری از خطبه‏اش را ادا فرمود و سپس به هر یک از ایشان مروارید هزار دانه اعطاء نمود.
خلاصه به همه‏ی اهل مجلس بخشش نمود تا آنکه مأمون نیز به طمع افتاد و امام جواد علیه‏السلام به او نیز مثل دیگران اعطاء نمود، و احدی از آن انعام و بخشش فرو نماند.
پس همه بی‏اختیار حمد و ثنای آن حضرت را به زبان جاری نمودند و در کار او و اعجاز او متحیر شدند و جلالت شأن و قرب آن حضرت نزد خداوند متعال بر آنها معلوم گردید و ملقب به جواد گردید و او را جواد نامیدند، چرا که جود حاتم در مقابل جود امام جواد علیه‏السلام مانند یک قطره در مقابل اقیانوس بی‏کرانی می‏باشد. [1] .

پی نوشت:
[1] خلاصة الأخبار.
منبع: عجایب و معجزات شگفت‏انگیزی از امام جواد؛ تهیه و تنظیم: واحد تحقیقاتی گل نرگس ؛ شمیم گل نرگس چاپ چهارم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir