نجات شگفت از زندان مأمون‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
نجات شگفت از زندان مأمون‏
اباصلت گوید:
امام رضا علیه‏السلام پیش از شهادت، از وقایع شگفتی که هنگام دفن او پیش می‏آمد خبر داد که مو به مو ظاهر شد یعنی هنگامی که قبر امام علیه‏السلام حفر شد آب جوشیدن گرفت و سراسر لحد را پر کرد و ماهیان ریزی در آن پدید آمد.
من تکه نانی را که از امام علیه‏السلام گرفته بودم ریز کردم و در آب ریختم. ماهی‏های کوچک، نان را خوردند و آنگاه ماهی بزرگی پدید آمد و تمام ماهی‏های ریز را خورد. چون ماهی بزرگ غایب شد دعاهایی را که از امام فرا گرفته بودم خواندم. در آن هنگام آب فروکش کرد.
مأمون تعجب‏زده گفت: «علی بن موسی پیوسته کرامات و عجایبی را در حال حیاتش به ما نشان می‏داد و اکنون نیز پس از مرگش عجایبی را نشان داد.» و آنگاه به من گفت: «آن دعاهایی را که خواندی به من تعلیم ده.»
گفتم: «همه‏ی آنها را فراموش کرده‏ام.» و راست گفته بودم ولی مأمون باور نکرد و مرا به زندان افکند و به مرگ تهدید نمود.
مدت یک سال در زندان به سر بردم و دلم از اوضاع زمان تنگ شده بود، و شبی از ناراحتی نخوابیدم و تا صبح عبادت کرده و خدا را به حق اهلبیت سوگند دادم که مرا از زندان مأمون رهایی بخشد.
پس از طلوع فجر، هنوز مشغول دعا بودم که مولایم امام جواد علیه‏السلام به زندان آمد و فرمود: «ای اباصلت! مثل این که دلت تنگ شده است؟»
جواب دادم: «آری.»
حضرت فرمود: «اگر دعاها و مناجاتی را که امشب انجام دادی قبلا نیز انجام داده بودی، خداوند زودتر نجاتت می‏داد، هم اینک بلند شو، خداوند تو را از این زندان خلاص کرد!»
آنگاه با دست‏های مبارکش بر غل و زنجیری که بر من بود زد و آنها را باز کرد.
گفتم: «کجا برویم با آن که پاسبان‏ها و نگهبانان در کنار در ایستاده‏اند، چگونه درهای بسته را باز کنیم؟»
حضرت جوادالائمه فرمودند: «آنها تو را نمی‏بینند و دیگر نمی‏توانند تو را دستگیر کنند. آنگاه دستم را گرفت و در برابر چشمان نگهبانانی که ما را می‏دیدند ولی قادر به سخن نبودند، مرا بیرون برد و فرمود: «اباصلت! می‏خواهی در کجا زندگی کنی؟»
گفتم: «در خانه‏ی خودم در هرات.»
حضرت فرمودند: «عبای خود را به صورتت بپوشان.»
آنگاه حضرت دست اباصلت را گرفت و در یک لحظه و با یک گام او را به هرات و آغوش خانواده‏اش رسانید و فرمود: «دیگر مأمون به تو دسترسی نخواهد داشت و ناگهان از چشم اباصلت پنهان و غایب شد.» [1] .

پی نوشت:
[1] بحارالانوار، ج 50، ص 49 - الخرائج و الجرائح، راوندی، ص 321.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام محمد جواد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ اول 1381.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir