حکیمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
حکیمه
حکیمه خاتون، دختر امام جواد علیه‏السلام که بین خواهران و زنان خاندان معاصر خود بافضیلت و با تقوی و دارای منقبت و جلالت گردید. این زن مجلله، چهار امام را درک نمود و برای آنان خدمت کرد.
اول: پدرش امام جواد علیه‏السلام، که در سن جوانی به شهادت رسید.
دوم: برادرش حضرت هادی علیه‏السلام که او نیز در سن جوانی به شهادت رسید.
سوم: حضرت عسکری علیه‏السلام برادر زاده خود، آن حضرت نیز در سن جوانی به شهادت رسید.
چهارم: آخرین وصی و امام، حجة بن الحسن العسکری امام زمان علیه‏السلام فرزند نرجس خاتون که حکیمه خاتون قابله‏ی آن حضرت بود.
حضرت هادی علیه‏السلام نرجس خاتون را - که از خاندان رهبانان رومی بود و به کنیزی و اسارت رسیده بود - خرید و او را برای فراگرفتن معالم دین و احکام شریعت به حکیمه خاتون سپرد تا آداب و تربیت مکتب اسلام را به او بیاموزد.
حکیمه خاتون، در نظر پدر، برادر و برادرزاده و امام عصر علیه‏السلام مکرم، محترم و مورد اعتماد و وثوق بود به حدی که به سفارت آن حضرت مفتخر گردید و عرایض مردم را به امام زمان علیه‏السلام می‏رسانید و توقیعات شریفه‏ی ولی عصر علیه‏السلام - را که از ناحیه‏ی مقدسه صادر می‏شد - به مردم ابلاغ می‏فرمود.
این حکیمه خاتون، غیر از حکیمه خاتون، دختر حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام است، که او نیز قابله‏ی امام جواد علیه‏السلام بود.
بنا به نقل علامه بحرالعلوم، حکیمه خاتون نخستین کسی است که این مولود آسمانی را بوسید، و حفظ نمود و پرورش داد و به نزد پدرش امام حسن عسکری علیه‏السلام برد و باز به نرجس خاتون علیهاالسلام مادرش برگردانید.
حکیمه خاتون، در میان زنان سادات علویه و بنات هاشمیه از جهت فضیلت، منقبت، عبادت، تقوی و پارسایی و علم و دانش ممتاز بود. او مخزن اسرار امامت گردید و سرافراز به وثوق و اعتماد به امامان بود.
علمای اعلام اسلام زیارت او را در قبال زیارت ائمه‏ی سامرا علیهماالسلام مستحب مؤکد دانسته‏اند، مزارش ملاصق ضریح عسکریین علیهماالسلام - که هم اکنون در یک ضریح بزرگی که هنرمندان و اخیار اصفهان تقدیم نموده‏اند - قرار دارد.
حکیمه خاتون بانوی مکرمه، مجلله، متقی، عالمه و تربیت شده‏ی مکتب ولایت بود. در تاریخ سامرا در ضمن بیان قبور مدفونین در سامرا می‏نویسد:
حکیمه خاتون، دختر امام جواد علیه‏السلام متوفای سال 274 هجری، عالمه، فاضله، جلیله، واسطه بین امام و مردم بود و به نقل همه‏ی مورخان قبر او در قبه‏ی عسکریین علیهماالسلام است و علامه مجلسی رحمه‏الله با آن که قبر او را در قبه‏ی عسکریین علیهماالسلام نقل نموده، ولی زیارت نامه او را نقل نکرده است، با آن که این بانوی مجلله در فضل و علم، دانش و کمال، جلالت قدر و نبالت شأن از افراد بزرگ زنان اهل بیت علیهم‏السلام است. [1] .
علاوه بر این که او محل و مودع امانات و اسرار امامت بود و این خود بزرگواری و جلالت شأن او را نشان می‏دهد.
افزون بر آن که او در حین تولد امام زمان علیه‏السلام وصی حضرت عسکری علیه‏السلام شاهد، حاضر و ناظر بوده است. باز اضافه می‏شود که: او سفیر کبیر امام به سوی نواب اربعه بوده.
در «کمال الدین» از احمد بن ابراهیم نقل شده که گوید:
من در سال 262 هجری خدمت حکیمه خاتون، دختر حضرت ابوجعفر محمد بن علی بن موسی الرضا علیهم‏السلام، رسیدم و هر چه می‏خواستم از پشت پرده از آن حضرت می‏پرسیدم و او جواب می‏داد و واسطه حجة بن الحسن العسکری علیهماالسلام بود که تمام امور مربوط به شیعه را انجام می‏داد.
جایگاه و مقام حضرت حکیمه خاتون علیهماالسلام مانند جایگاه و مقام حضرت زینب خاتون علیهاالسلام بود که در حین بیماری امام زین العابدین علیه‏السلام واسطه‏ی امامت و حافظ اسرار و ودایع امانات پیامبران و اوصیا بود که در ظاهر واسطه بود و باطن علوم را از امام می‏گرفته و به مردم می‏آموخت.
محدث بحرانی رحمه‏الله در «مدینة المعاجز» روایت می‏کند که: طبری، محمد بن قاسم علوی گوید: با چند تن خدمت حکیمه خاتون علیهاالسلام شرفیاب شدیم، فرمود: هر چه می‏خواهید سؤال کنید و از میلاد ولی عصر علیه‏السلام بپرسید.
آن گاه جریان تولد حضرت حجت علیه‏السلام را از نرجس خاتون علیهاالسلام شرح داده و گفت: من شخصا حاضر، ناظر و مربی او بودم.
حکیمه خاتون علیهاالسلام اخبار، آیات و احادیثی را نقل می‏کند و تفسیر آیاتی را بیان می‏نماید که نشانه‏ی قدرت علمی و روح ایمان و ولایت کلیه او است.
حکیمه خاتون، دختر امام جواد علیه‏السلام از زنان با وقار، دانشمند و پرهیزگار اهل بیت علیهم‏السلام است که به منتهای مقام فضیلت و کمال رسید که مقام مامایی و للگی و سفارت امام زمان علیه‏السلام را یافت و صاحب اسرار و رموز زندگانی ائمه‏ی معصومین علیهم‏السلام گردید.

پی نوشت ها:
[1] تاریخ سامرا: ج 1 ص 216، ج 3 ص 303.
منبع: زندگانی حضرت امام محمد تقی جوادالائمه؛ مؤلف: حسین عماد زاده به اهتمام: غلامحسین عماد زاده؛ ناشر: حسینیه عماد زاده چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir