مسخره‏ گر فلج شد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مسخره‏ گر فلج شد
«محمد بن ریان» می‏گوید:
مأمون هر نیرنگی که داشت برای امام جواد علیه‏السلام به کار برد (تا آن حضرت را آلوده و دنیا طلب جلوه دهد) ولی چیزی دستگیرش نشد. چون عاجز شد و خواست دخترش را برای زفاف نزد حضرت فرستد - دستور داد - دویست دختر از زیباترین کنیزان رومی و اندلسی را با بهترین لباس‏های رنگارنگ و فاخر، زینت کرده و به هر یک از آنان جامی که در آن گوهری (مثلا یک سکه‏ی طلا) بود داد، تا وقتی که حضرت جواد علیه السلام بر روی صندلی دامادی نشست، آن دختران یکی یکی به پیش آیند و آن گوهر را به حضرت تقدیم کنند و جام‏هایی از زر بر سر عروس و داماد بپاشند ولی امام جواد علیه‏السلام به هیچ یک از آن دختران زیبا و گوهرها توجه نکرد.
در همان مجلس یک نفر ترانه‏خوان و تارزن بود که «مخارق» نام داشت و دارای ریش بلندی بود، مأمون او را طلبید و از او خواست کاری کند که امام جواد علیه‏السلام از آن حالت معنوی بیرون آید و دلش به امور مادی سرگرم شود.
مخارق گفت: «اگر محمد بن علی به چیزی از امور دنیا مشغول باشد، من او را آن گونه که تو بخواهی به سوی دنیا می‏کشانم.» آنگاه در برابر امام جواد علیه‏السلام آمد و نشست، نخست مانند الاغ عرعر کرد، سپس به زدن ساز و تار مشغول شد و اهل مجلس را به خود جلب کرد ولی امام جواد علیه‏السلام ابدا به او توجه نکرد و حتی به چپ و راست خود هم نگاه نکرد.
وقتی که دید آن ترانه خوان بی‏حیا دست‏بردار نیست، بر سر او فریاد کشید و فرمود، «ای ریش دراز! از خدا بترس.»
مخارق از فریاد امام علیه‏السلام آن چنان وحشت‏زده شد که ساز و تار از دستش افتاد و دستش فلج شد و تا آخر عمر خوب نشد.
مأمون جویای حال او شد، وی گفت: «هنگامی که ابوجعفر بر سر من فریاد کشید، آن چنان هراسان و وحشت‏زده شدم که از آن زمان وحشت و ترس همواره در وجود من هست و اصلا این حالت از وجود من بیرون نمی‏رود.» [1] .

پی نوشت:
[1] اصول کافی، ج 2، ص 417، ح 4 - مناقب آل ابیطالب، ج 4، ص 396.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام محمد جواد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir