نورالدین علی بن محمد مالکی مکی

نوع اصطلاح :
عنوان :
نورالدین علی بن محمد مالکی مکی
از علمای بزرگ مذهب مالکی، مشهور به «ابن‏الصباغ» (855 - 784 ه) مؤلف کتاب «الفصول المهمة فی معرفة أحوال الأئمة» درباره‏ی امام جواد علیه‏السلام می‏نویسد:
«هو أبوجعفر الثانی فانه تقدم فی آبائه أبوجعفر محمد و هو الباقر بن علی فجاء هذا باسمه و کنیته فهو اسم جده فعرف بأبی جعفر الثانی و ان کان صغیر السن فهو کبیر القدر رفیع الذکر القائم بالإمامة بعد علی بن موسی الرضا ولده أبوجعفر محمد الجواد للنص علیه و الإشارة له بها من أبیه کما أخبر بذلک جماعة من الثقات العدول».
«او «ابوجعفر الثانی» است به لحاظ این که از پدرانش امام باقر علیه‏السلام نیز مکنی به ابوجعفر و موسوم به محمد بود بدین ترتیب اسم و کنیه‏ی حضرت جواد علیه‏السلام با جدش حضرت باقر علیه‏السلام یکسان بود و لذا حضرت جواد به «ابوجعفر الثانی» شناخته شد اگر چه او خرد سال بود ولی قدر و منزلتش بزرگ و بلند و بعد از پدرش علی بن موسی الرضا علیه‏السلام به وصیت او عهده‏دار امر امامت شد کما این که جمعی از عدول موثقین به این موضوع خبر داده‏اند».
چنان که «صفوان بن یحیی» روایت کرده که به حضرت رضا عرض کردم پیش از آن که خداوند «ابوجعفر» را به شما عطا کند، از شما (راجع به امام پس از خود) می‏پرسیدیم و شما می‏فرمودید که خداوند به من پسری خواهد داد و اکنون خداوند این پسر را به شما داده و دیدگان ما را به واسطه‏ی او روشن کرده و خدا روز مرگ تو را برای ما پیش نیاورد و اگر خدای نکرده چنین پیش آمدی رخ داد، به چه کسی پناه ببریم؟ با دست خود به «أبی‏جعفر» اشاره کرد که در پیش روی او ایستاده بود. عرض کردم: قربانت گردم (کودک خردسالی بیش نیست) و فقط سه سال از عمرش گذشته است؟ فرمود:
«و ما یضر من ذلک فقد قام عیسی الحجة و هو ابن أقل من ثلاث سنین» [1] .
خردسالی او چه زیانی به امامت او دارد و حضرت عیسی علیه‏السلام که حتی سه سال هم نداشت، پیامبر و حجت خدا برای مردم شد».
و عن الجیرانی عن أبیه قال: «کنت واقفا بین یدی أبی‏الحسن الرضا بخراسان فقال قائل: یا سیدی إن کان کون إلی من فقال: الی ابنی أبی‏جعفر فکان السائل استصغر من السن الذی فیه أبوجعفر» [2] .
«جیرانی از پدرش روایت کرده که گفت: در خراسان خدمت امام رضا علیه‏السلام ایستاده بودم، کسی به آن حضرت عرض کرد سرور من اگر پیش آمدی برای شما رخ داد، به چه کسی پناه ببریم؟ فرمود: به فرزندم ابوجعفر. گویا آن شخص سن ابوجعفر را کم دانست و تعجب کرد که چگونه با این سن کم می‏تواند رهبری شیعیان را به عهده بگیرد، حضرت رضا علیه‏السلام فرمود: خدای سبحان عیسی بن مریم را با شریعت و دین جدید به رسالت و نبوت از طرف خود برانگیخت در حالی که سن او کمتر از سنی بود که ابوجعفر دارد».

پی نوشت ها:
[1] الفصول المهمة، ص 265 و 266.
[2] الفصول المهمة، ص 265 و 266.
منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ داود الهامی؛ مکتب اسلامی چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir