فضل ‏الله روزبهان خنجی اصفهانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضل ‏الله روزبهان خنجی اصفهانی
وی (927 هـ) در شرح صلوات امام جواد علیه‏السلام می‏نویسد:
«اللهم صل و سلم علی الإمم التاسع، الاواب السجاد الفائق فی الجود علی الأجواد مانح العطایا و الاوفاد لعامة العباد. ما حی الغوایة و العناد، قامع أرباب البغی و الفساد، صاحب معالم الهدایة و الإرشاد الی سبل الرشاد، المقتبس من نور علومه الافراد من الأبدال و الأوتاد أبی‏جعفر محمد التقی الجواد ابن علی الرضا، ساکن روضة الجنة بأنعم العیش، المقبور عند جده بمقابر قریش».
«بار خدایا! درود و صلوات فرست بر امام نهم، آن حضرت باز گردنده است به خدای تعالی در هر امری از امور و بسیار سجده کننده است اشاره است به کثرت عبادت آن حضرت، چنانچه روایت کرده‏اند که بعد از امام زین‏العابدین از ائمه، هیچ کس به کثرت عبادات آن حضرت نبوده، و در بخشش بر همه‏ی بخشندگان فایق و غالب است و روایت کرده‏اند که آن حضرت در عطا و بخشش سرآمد روزگار بود تا آنجا که او را «جواد» لقب کرده‏اند. بحر از عطای او قطره و باران از کرم او بهره داشت. پناه ضعیفان و ملاذ سائلان در وقت حاجات بود.
آن حضرت از برای عامه بندگان خدای تعالی بخشنده عطیه‏ها و بخششهاست (و این اشاره به عموم عطای آن حضرت است، چنانچه روایت کرده‏اند که هرگز آستانه‏ی آن حضرت از سائلان و حاجتمندان خالی نبود و هیچ آفریده از درگاه احسانش محروم نمی‏گشت.
آن حضرت محو کننده‏ی گمراهی و عناد است و بر کننده‏ی صاحبان ظلم و فساد است. (روایت کرده‏اند که چون مأمون خلیفه، آن حضرت را داماد خود ساخت، همیشه آن حضرت را در مجلس خود حاضر می‏ساخت و با طوایف و ارباب مذاهب مختلفه در حقایق اعتقادات و مشکلات علوم بحث می‏کرد و حجت‏های آنان را قلع و قلمع می‏کرد و تمام طوایف از آن حضرت استفاده می‏نمودند و مأمون در تعظیم و توقیر آن حضرت دقیقه‏ای فرو گذار نبود. روایت کرده‏اند که نوبتی دختر مأمون نزد او آمد و از آن حضرت شکایت نمود، مأمون به دختر خود گفت که تو راضی نیستی که من تو را به بهترین خلایق از لحاظ حسب و نسب تزویج کردم؟
و آن حضرت صاحب نشانه‏های راهنمائی و ارشاد به راههای راستی و صلاح است. و اقتباس کننده از نور علوم او افراد از ابدال و اوتاد است. کنیت او «ابوجعفر» و یکی از القابش «جواد» است و دیگر از القابش «تقی» است یعنی پرهیزکار و اگر چه تمامی ائمه‏ی معصومین علیهم‏السلام در کمال تقوا بوده‏اند اما آن حضرت بدین وصف عظیم شهرت زیادی داشته است. آن حضرت ساکن روضه‏ی بهشت در کمال آسایش است و در قبرستان قریش در کنار مرقد مطهر حضرت امام موسی کاظم علیه‏السلام مدفون است و آن روضه‏ای است مشهور و قبه‏ای است متلألی از بها و نور و جنتی است از نعیم فیض الهی معمور».
«اللهم صل علی سیدنا محمد و آل سیدنا سیما الإمام السجاد محمد التقی الجواد» [1] .

پی نوشت ها:
[1] وسیلة الخادم الی المخدوم، ص 254 - 249.
منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ داود الهامی؛ مکتب اسلامی چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir