عاقبت مرد آوازه‏ خوان‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عاقبت مرد آوازه‏ خوان‏
حضرت امام محمد تقی علیه‏السلام فرمود: از معاشرت با افراد فرومایه بپرهیز، چه اینان مانند شمشیر ظاهری درخشان و اثری بد دارند.
و از محمد بن ریان نقل می‏کند که گفت: مأمون درباره‏ی حضرت جواد علیه‏السلام به هر حیله‏ای دست زد، نتوانست کاری بکند (شاید می‏خواسته حضرت را در فسق و فجور وارد کند) تا هنگامی که مریض شد و خواست دخترش را به عقد حضرت درآورد. دویست کنیز بسیار زیبا آماده کرد و به هر یک جامی که در آن گوهری بود، داد که وقتی که حضرت در مسند دامادی می‏نشیند روبروی او بایستند تا شاید حضرت را جلب کنند. ولی حضرت به آنها توجهی نکرد. مأمون مردی به نام مخارق را که خوش آواز بود و ساز می‏زد و ریش بلندی داشت، احضار کرد. مرد گفت: ای امیرالمؤمنین! اگر به جهت میل دادن او به دنیاست، این کار برای من آسان است. (یعنی منظور تو را نسبت به او انجام می‏دهم) و مقابل آن حضرت نشست و نعره‏ای کشید، اهل خانه همه جمع شدند و او شروع به ساز زدن و آواز خواندن کرد.
ساعتی نواخت، حضرت ابدا متوجه او نشد و به چپ و راست‏ خود نگاه نکرد. سپس سر برداشت و فرمود: ای صاحب ریش از خدا بترس. ناگاه ساز از دست مرد افتاد و دیگر تا هنگام مرگ نتوانست با دستهایش کاری انجام دهد. وقتی که مأمون جریان را از او پرسید، گفت: وقتی که حضرت بر سر من فریاد زد، به طوری ترسیدم که دیگر به حال نیامدم.

منبع: معجزات امام جواد؛ الله اکبرپور؛ نشر الف چاپ دوم 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir