قصد داشتم از خاک زیر پای حضرت بردارم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
قصد داشتم از خاک زیر پای حضرت بردارم‏
حضرت امام محمد تقی علیه‏السلام فرمود: از کسانی که جلوی مردم دوست خدا و در پنهان دشمن خدا هستند، نباش.
از حسین بن محمد اشعری از پیرمردی از شیعیان به نام عبدالله بن رزین نقل می‏کند که گفت: در مدینه مجاور بودم. حضرت جواد علیه‏السلام هر روز ظهر به مسجد می‏آمد و در صحن مسجد پیاده می‏شد (ظاهرا منظور فضای جلوی مسجد است) و بر سر قبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می‏رفت و بر او سلام می‏کرد و به خانه‏ی فاطمه علیهاالسلام بر می‏گشت. کفش خود را درمی‏آورد و به نماز می‏ایستاد. روزی شیطان در دل من وسوسه کرد که وقتی حضرت پیاده می‏شود، برو و خاک قدمش را بردار.
به انتظار حضرت به همین منظور نشستم. هنگام ظهر حضرت سوار بر الاغی آمد ولی در جای هر روز پیاده نشد و روی سنگی که بر در مسجد بود رفت و پیاده شد. بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وارد شد، سلام داد و سپس به جای نماز خود رفت. چند روزی چنین کرد. با خود گفتم: وقتی که کفشش را در می‏آورد، می‏روم ریگهای زیر قدمش را بر می‏دارم. فردا ظهر که آمد، روی سنگ پیاده شد، بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وارد شده و سلام کرد. بعد به جای نماز خود آمد و با کفش به نماز ایستاد.
چند روزی هم چنین کرد. گفتم: اینجا که نشد. به در حمامی که می‏رود، می‏روم و آنجا از خاک قدمش بر می‏دارم. سراغ حمام حضرت را گرفتم. گفتند: به حمامی در بقیع که از یکی از اولاد طلحه است، می‏رود. روز حمام رفتن حضرت را پرسیدم و همان روز بر در حمام به انتظار او نشستم و با حمامی مشغول صحبت شدم. گفت: اگر می‏خواهی به حمام بروی، بلند شو و برو که بعد از این دیگر نمی‏شود. گفتم: چرا؟ گفت: برای این که ابن‏الرضا (حضرت جواد علیه‏السلام) می‏خواهد به حمام بیاید. گفتم: ابن الرضا کیست؟ گفت: مردی است از آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم که صالح و پرهیزکار است. گفتم: نمی‏شود کسی با او وارد حمام شود؟ گفت: وقتی که بیاید حمام برای ایشان خلوت می‏شود. در این اثنا حضرت با غلامان وارد شد و جلوی حضرت غلام کودکی بود که حصیری آورد و در رختکن پهن کرد. حضرت رسید و با الاغ وارد حجره شد و به رختکن رفت و روی حصیر پیاده شد.
به حمامی گفتم: این همان کسی است که به صلاح و پرهیزکاری توصیف می‏کردی؟ گفت: ای مرد! به خدا تا امروز چنین کاری نکرده بود. با خود گفتم: این از عمل من است و من حضرت را به این کار واداشتم. (که سواره تا سر حصیر بیاید) سپس گفتم: منتظر او می‏شوم تا بیرون بیاید، شاید به مقصودم برسم. هنگامی که بیرون آمد و لباس پوشید، امر کرد، الاغ را وارد رختکن کردند و از روی حصیر سوار شد و بیرون رفت. با خود گفتم: به خدا! من او را آزرده‏ام. دیگر چنین اراده‏ای نمی‏کنم.
ظهر آن روز، حضرت (به عادت سابق) با الاغ آمد و در همان صحن پیاده شد، وارد شد و بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سلام کرد و به خانه‏ی فاطمه علیهاالسلام رفت و در جایی که نماز می‏خواند، کفش خود را درآورد و به نماز ایستاد. (شاید این اصرار حضرت بر مخالفت نیت او از جهت تقیه و ترس از فتنه بوده است).

منبع: معجزات امام جواد؛ الله اکبرپور؛ نشر الف چاپ دوم 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir