وداع امام رضا با کعبه و اندوه امام جواد

نوع اصطلاح :
عنوان :
وداع امام رضا با کعبه و اندوه امام جواد
حضرت امام محمد تقی علیه‏السلام فرمود: بردباری جامه‏ای شایسته اندام دانشمندان است، هرگز از این جامه برهنه مباش.
علی بن عیسی در کتاب کشف الغمه از امیة بن علی نقل می‏کند که گفت: سالی که حضرت رضا علیه‏السلام پس از حج به خراسان رفت در مکه خدمت حضرت بودم. حضرت جواد علیه‏السلام هم همراه پدر بود. حضرت رضا علیه‏السلام با خانه وداع می‏کرد و هنگامی که از طواف فارغ شد، به مقام ابراهیم برگشت و به نماز ایستاد. حضرت جواد علیه‏السلام بر گردن موفق (غلام خود) طواف می‏کرد. هنگامی که به حجر رسید، مدتی طولانی نشست. موفق گفت: قربانت شوم، بلند شو. فرمود: خیال برخاستن ندارم. جز این که خدا بخواهد و آثار اندوه در چهره‏اش هویدا شد. موفق خدمت حضرت رضا علیه‏السلام رفت و گفت: قربانت! محمد جواد علیه‏السلام در حجر نشسته و بلند نمی‏شود. حضرت برخاست و به آنجا آمد و فرمود: بلند شو حبیب من! حضرت جواد علیه‏السلام گفت: اراده‏ی بلند شدن از اینجا را ندارم. فرمود: چرا حبیب من! بلند شو. عرض کرد: چگونه بلند شوم، با اینکه شما طوری با خانه وداع کردید که دیگر بر نمی‏گردید؟ فرمود: بلند شو پسرم! بلند شو؛ آنگاه حضرت جواد علیه‏السلام برخاست.

منبع: معجزات امام جواد؛ الله اکبرپور؛ نشر الف چاپ دوم 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir