عبدالعظیم حسنی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالعظیم حسنی
حضرت عبدالعظیم که در شهر ری مدفون است از اصحاب و روات امام جواد و امام هادی علیهماالسلام بوده و به چهار پشت به امام حسن مجتبی می‏رسد بدین ترتیب عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن حسن علیه‏السلام عبدالعظیم علیه‏السلام وقتی که از خلیفه‏ی وقت گریزان بود وارد ری شد و در سردابی در خانه‏ی مردی از شیعیان در سکة الموالی پنهان شد و مشغول عبادت گردید روزها را روزه می‏گرفت و شبها را به عبادت می‏گذرانید و گاهگاهی مخفیانه به زیارت قبری که در مقابل قبر اوست می‏رفت و صاحب آن قبری مردی از فرزندان موسی بن جعفر علیهماالسلام (حمزة بن موسی) است.
حضرت عبدالعظیم مدتها در آن سرداب گذرانید و شیعیان کم کم از این ماجرا آگاه شده و بیشتر او را شناختند و در این اثنا مردی از شیعیان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را در خواب دید که آن حضرت فرمود مردی از فرزندان من از سکة الموالی (نام محلی) برداشته می‏شود و کنار درخت سیب در باغ عبدالجبار بن عبدالوهاب دفن می‏شود و اشاره به مکانی فرمود که او را در آنجا به خاک سپرده‏اند!
آن مرد پس از بیدار شدن نزد صاحب درخت رفت و خواست درخت و مکان آن را از وی خریداری کند، صاحب درخت پرسید آن درخت و مکان آن را برای چه می‏خواهی؟
مرد خواب دیده تفصیل خواب خود را به او گفت صاحب درخت نیز به همین تفصیل خوابی را که دیده بود به او گفت و جای درخت را با تمامی باغ برای دفن آن حضرت و شیعیان دیگر وقف نمود.
پس از اندک مدتی، عبدالعظیم علیه‏السلام بیمار گردید و وفات نمود و چون بدنش را برای غسل برهنه کردند در گریبانش ورقه‏ای دیدند که خودش را معرفی کرده و نسبش را به دین مضمون ذکر نموده بود:
انا ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن الحسن بن علی بن ابیطالب [1] .

پی نوشت ها:
[1] سرور الفؤاد صفحه‏ی 222 نقل از نقد الرجال تفرشی.
منبع: حضرت جواد الائمه؛ مؤلف: فضل الله کمپانی‏؛ ناشر: مفید ؛1362ش.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir