خبر از شهادت پدر در مدینه

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر از شهادت پدر در مدینه
بسیاری از بزرگان شیعه و سنی در کتاب‏های مختلف به نقل از شخصی به نام، امیة بن علی حکایت کنند:
در آن هنگامی که امام رضا علیه‏السلام در شهر خراسان بود، من مدت زمانی را در مدینه بودم و مرتب به منزل حضرت ابوجعفر، امام محمد جواد علیه‏السلام رفت و آمد داشتم.
در طی این مدت مشاهده می‏کردم که هر روز خویشان و آشنایان به محضر مبارک امام جواد علیه‏السلام وارد می‏شدند و سلام و احترام می‏کردند.
پس از گذشت مدت‏ها از مسافرت امام رضا علیه‏السلام به خراسان و بی‏اطلاعی مردم از آن حضرت، روزی حضرت جواد علیه‏السلام در جمع عده‏ای از اصحاب خویش، یکی از کنیزان را صدا زد و چون نزد حضرت حاضر شد، به وی فرمود: برو به تمام افراد اهل منزل بگو که برای سوگواری و عزاداری آماده شوند.
همین که افراد از منزل حضرت خارج شدند با یکدیگر گفتند: چرا سؤال نکردیم که سوگواری و عزاداری برای چه کسی است؟
و چون فردای آن روز فرا رسید و عده‏ای از اصحاب نزد حضرت جهت ملاقات و دیدار آمدند، امام جواد علیه‏السلام همانند روز قبل، دوباره یکی از کنیزان را صدا زد و اظهار داشت: به اهل منزل بگو که آماده‏ی عزاداری گردند.
در این هنگامی، برخی از اصحاب از آن حضرت سؤال کردند:
یا ابن رسول الله! مگر عزای چه کسی است؟
حضرت فرمود: عزای آن کسی که بهترین فرد از افراد روی زمین می‏باشد.
و در همان روزها خبر شهادت پدرش، حضرت ابوالحسن، امام علی بن موسی الرضا علیهماالسلام به اهالی شهر مدینه رسید و منتشر گردید. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اعلام الوری طبرسی: ج 2، ص 100، اثبات الوصیة: ص 188، الثاقب فی المناقب: ص 515، ح 443.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد جواد؛ مؤلف: عبدالله صالحی؛ نشر مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir