دعای اول هر ماه

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعای اول هر ماه
روایت شده که آن حضرت هنگامی که ماه جدیدی می‏آمد، در روز اول آن دو رکعت نماز می‏گزارد، در رکعت اول سی بار سوره‏ی توحید به تعداد ایام ماه، و در رکعت دوم سی بار سوره‏ی قدر را می‏خواند، و آنچه ممکن بود صدقه می‏داد، و با آن سلامتی و تندرستی تمامی آن ماه را می‏خرید.
و در روایتی این گونه آمده :
و مستحب است بعد از فراغ از این نماز بگویی :
و جنبنده‏ای در زمین نیست جز آنکه روزی‏اش بر خدا بوده و او به جایگاه‏های حال و آینده‏اش آگاه باشد، همه‏ی آنها در کتاب آشکار نوشته شده است.
به نام خداوند بخشنده‏ی مهربان، و اگر خداوند به تو ضرر رسانید جز خودش کسی نتواند آن را زائل کند، و اگر قصد خیری به تو داشت کسی قادر به برگرداندن آن نیست، هر کدام از بندگانش را که بخواهد مشمول فضلش می‏کند و او آمرزنده و مهربان است، و اگر به تو خیری رسانید پس او بر هر کار تواناست.
به نام خداوند بخشنده‏ی مهربان، خداوند بعد از هر سختی آسانی مقرر می‏دارد.
آنچه خدا بخواهد محقق می‏شود، نیرویی جز به خدا نیست، او ما را کافی بوده و بهترین نگاهبان است، و کارم را به خدا واگذار می‏کنم خداوند به بندگانش بیناست، معبودی جز تو نیست، پاک و منزهی، من از ستمکاران بودم، پروردگارم مرا بدون فرزند مگذار در حالیکه تو بهترین ارث برندگانی.

دعاؤه فی اول یوم من الشهر
روی انه کان علیه‏السلام اذا دخل شهر جدید یصلی اول یوم منه رکعتین، یقرء فی اول رکعة «قل هو الله احد» ثلاثین مرة، بعدد ایام الشهر، و فی الرکعة الثانیة «انا انزلناه» مثل ذلک، و یتصدق بما یتسهل فیشتری به سلامة ذلک الشهر کله.
و فی روایة :
و یستحب اذا فرغت من هذه الصلاة ان تقول :
بسم الله الرحمن الرحیم، و ما من دابة فی الارض الا علی الله رزقها و یعلم مستقرها و مستودعها کل فی کتاب مبین. [1] .
بسم الله الرحمن الرحیم، و ان یمسسک الله بضر فلا کاشف له الا هو و ان یردک بخیر فلا راد لفضله یصیب به من یشاء من عباده و هو الغفور الرحیم [2] ، و ان یمسسک الله بضر فلا کاشف له الا هو و ان یمسسک بخیر، فهو علی کل شی‏ء قدیر. [3] .
بسم الله الرحمن الرحیم، سیجعل الله بعد عسر یسرا. [4] .
ما شاءالله، لا قوة الا بالله، حسبنا الله و نعم الوکیل، و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد، لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین، رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین.

پی نوشت ها:
[1] هود : 6.
[2] یونس : 107.
[3] انعام : 17.
[4] الطلاق : 7.

منبع: صحیفه امام جواد(ع)؛ جواد قیومی اصفهانی ؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir