دعای شب مبعث

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعای شب مبعث
از آن حضرت روایت شده که فرمود : در ماه رجب شبی است که از هر چه خورشید بر آن تابیده ارزشمندتر است، و آن شب بیست و هفتم رجب است، در صبح آن شب پیامبر به نبوت برانگیخته شد، و از شیعیان ما هر کسی در آن شب کاری انجام دهد پاداش اثر عمل شصت سال را دارد، سؤال شد : خداوند تو را گرامی بدارد عمل آن شب چیست فرمود : هنگامی که نماز عشاء را خواندی و به بستر رفتی، در هر ساعتی از شب پیش از پایانش هرگاه برخاستی دوازده رکعت نماز می‏خوانی، در هر رکعت حمد و یک سوره از سوره‏های مفصل تا سوره‏ی کافرون را می‏خوانی.
بعد از هر دو رکعت، نماز را سلام گفته و هر کدام از سوره‏ی حمد، سوره‏ی فلق و سوره‏ی ناس، و سوره‏ی توحید، و سوره‏ی کافرون، و سوره‏ی قدر را هفت بار، و هفت بار نیز آیة الکرسی را می‏خوانی.
و بعد از نماز این دعا را می‏خوانی : سپاس خدائی را سزاست که فرزندی نگرفته، و در فرمانروایی‏اش شریکی برای او نیست، و سرپرستی از ذلت ندارد، و او را بسیار بزرگ بشمار، خدایا به جایگاه‏های عزتت بر بنیانهای عرشت، و نهایت رحمتت در کتابت، و به نام بزرگ بزرگ بزرگت، و یاد برتر برتر برترت، و به کلمات تامه‏ات از تو می‏خواهم که بر محمد و خاندانش درود فرستی و آنچه را شایسته‏ی آنی در مورد من انجام دهی.
آنگاه به آنچه می‏خواهی دعا کن.

دعاؤه فی لیلة المبعث
روی عن أبی‏جعفر محمد بن علی الرضا علیهم‏السلام انه قال : ان فی رجب للیلة خیر مما طلعت علیه الشمس، و هی لیلة سبع و عشرین من رجب، فیها نبی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فی صبیحتها، و ان للعامل فیها من شیعتنا أجر عمل ستین سنة، قیل له : و ما العمل فیها أصلحک الله؟ قال : اذا صلیت العشاء الاخرة و أخذت مضجعک، ثم استیقظت أی ساعة شئت من اللیل قبل الزوال صلیت اثنتی عشرة رکعة، تقرأ فی کل رکعة الحمد و سورة من خفاف المفصل الی الجحد. [1] .
فاذا سلمت فی کل شفع جلست بعد التسلیم و قرأت الحمد سبعا، و المعوذتین سبعا، و «قل هو الله احد»، و «قل یا ایها الکافرون» سبعا سبعا، و «انا انزلناه»، و آیة الکرسی سبعا سبعا.
و قل بعقب ذلک هذا الدعاء : الحمدلله الذی لم یتخذ ولدا و لم یکن له شریک فی الملک و لم یکن له ولی من الذل و کبره تکبیرا، اللهم انی اسالک بمعاقد عزک علی ارکان عرشک و منتهی الرحمة من کتابک، و باسمک الاعظم الاعظم الاعظم، و ذکرک الاعلی الاعلی الاعلی، و بکلماتک التامات ان تصلی علی محمد و اله و ان تفعل بی ما انت اهله.
ثم ادع بما شئت.

پی نوشت ها:
[1] من بعد یس الی الجحد (خ ل).
منبع: صحیفه امام جواد(ع)؛ جواد قیومی اصفهانی ؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir