دعای شب اول ماه رمضان

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعای شب اول ماه رمضان
عبدالعظیم بن عبدالله حسنی از آن حضرت روایت کرده که در شبی که هلال ماه رمضان را دید نماز مغرب را خواند، بعد از پایان نماز و نیت روزه؛ دستهایش را بلند کرد و فرمود :
خدایا! ای آنکه تدبیر امور به دست اوست، و او بر هر کاری تواناست، ای آنکه به خیانت دیدگان و آنچه سینه‏ها پنهان داشته، و قلبها پوشیده می‏دارند آگاه است، و او مهربان و داناست.
خدایا! ما را از کسانی قرار ده که نیت کردند و عمل نمودند، و از کسانی قرار نده که سنگدل شدند و ملول گردیدند، و از کسانی قرار نده که بر غیر عمل تکیه می‏کنند، خدایا بدنهایمان را از بیماری سلامتی عطا کن، و بر اعمالی که بر ما واجب ساخته‏ای یاریمان نما، تا این ماهت از ما بگذرد در حالیکه واجباتت را در آن عمل کرده باشیم.
خدایا! ما را بر روزه‏اش یاری و به نمازش موفق گردان، و ما را در آن برای نماز با نشاط بگردان، و از قرائت قرآن پوشیده مدار، و دادن زکات را برای ما آسان گردان، خدایا آنچه از روزی‏ات که نصیبمان ساخته‏ای را برای ما آسان گردان، و آنچه را بر ما تقدیر فرموده‏ای برایمان آسان نما، و آن را حلال و پاک، و خالی از گناهان، و خالص از خطاها و آلودگیها قرار ده.
خدایا جز غذای پاک به ما خوراک نده، غذایی که آلوده و حرام نباشد، روزی‏ات را بر ما حلال گردان که ناپاکی و بیماری در آن نباشد، ای آنکه آگاهی‏اش به رازها و پنهانیها همانند آنچه آشکار است می‏باشد، ای آنکه بر بندگانش به احسان و نیکی عنایت می‏کند.
ای آنکه او بر هر کار تواناست، و به هر چیز دانا و آگاهست، یادت را به ما الهام کن، و کارهای سختت را از ما دور دار، و کارهای آسانت را روزیمان فرما، و به راه هدایت راهنمائیمان کن، و به راه درست موفقمان نما، و از بلاها محافظت و از گناهان و خطاها بازدارمان.
ای آنکه گناهان بزرگ را کسی جز او نمی‏آمرزد، و بدی را جز او برطرف نمی‏سازد، ای مهربانترین مهربانان، و بزرگوارترین بزرگواران، بر محمد و خاندان پاکش درود فرست، و روزه‏ی‏مان را پذیرفته، و به نیکی و تقوی متصل فرما، و همچنین تلاشمان را ستوده، و نمازمان را نیکو شمرده شده، و قرائت قرآنمان را بالا رونده، دعاهایمان را شنیده شده قرار ده، و ما را به نیکی راهنمائی کن، و از سختی دور و آسانی را برایمان مقرر فرما، و درجاتمان را بالا برده، و نیکی‏هایمان را دو چندان نما، و روزه و نمازمان را بپذیر، و دعاهایمان را بشنو، و خطاهایمان را بیامرز، و از گناهانمان درگذر.
و ما را از عمل کنندگان رستگار قرار ده، و از کسانی که به آنان خشم فرمودی و گمراه شدند قرار نده، تا اینکه ماه رمضان از ما بگذرد در حالیکه روزه و نمازمان را پذیرفته، و اعمالمان را پاک کرده، و گناهانمان را آمرزیده باشی، و در آن از هر خیری بهره‏ای به ما بده، به درستی که تو معبود اجابت کننده‏ای و پروردگار مراقب، و تو به هر چیز احاطه داری.

دعاؤه فی اول لیلة من شهر رمضان
روی عبدالعظیم بن عبدالله الحسنی عن ابی‏جعفر محمد بن علی الرضا علیهم‏السلام، انه صلی صلاة المغرب فی لیلة رأی فیها هلال شهر رمضان، فلما فرغ من الصلاة و نوی الصیام رفع یدیه فقال :
اللهم یا من یملک التدبیر، و هو علی کل شی‏ء قدیر، یا من یعلم خائنة الاعین و ما تخفی الصدور، و یجن الضمیر و هو اللطیف الخبیر.
اللهم اجعلنا ممن نوی فعمل، و لا تجعلنا ممن شقی فکسل، و لا ممن هو علی غیر عمل یتکل، اللهم صحح ابداننا من العلل، و اعنا علی ما افترضت علینا من العمل، حتی ینقضی عنا شهرک هذا، و قد ادینا مفروضک فیه علینا.
اللهم اعنا علی صیامه، و وفقنا لقیامه، و نشطنا فیه للصلاة، و لا تحجبنا من القراءة، و سهل لنا ایتاء الزکاة، اللهم لا تسلط علینا و صبا، و لا تعبا، و لا سقما و لا عطبا، اللهم ارزقنا الافطار من رزقک الحلال، اللهم سهل لنا ما قسمته من رزقک، و یسر ما قدرته من امرک، و اجعله حلالا طیبا، نقیا من الاثام، خالصا من الاصار و الاجرام.
اللهم لا تطعمنا الا طیبا، غیر خبیث و لا حرام، و اجعل رزقک لنا حلالا، لا یشوبه دنس و لا اسقام، یا من علمه بالسر کعلمه بالاعلان، یا متفضلا علی عباده بالاحسان.
یا من هو علی کل شی‏ء قدیر، و بکل شی‏ء علیم خبیر، الهمنا ذکرک، و جنبنا عسرک، و انلنا یسرک،و اهدنا الرشاد، و وفقنا للسداد، و اعصمنا من البلایا، و صنا عن الازوار و الخطایا.
یا من لا یغفر عظیم الذنوب غیره، و لا یکشف السوء الا هو، یا ارحم الراحمین، و اکرم الاکرمین، صل علی محمد و اهل بیته الطیبین، و اجعل صیامنا مقبولا، و بالبر و التقوی موصولا، و کذلک فاجعل سعینا مشکورا، و قیامنا مبرورا، و قراءتنا مرفوعة، و دعاءنا مسموعا، و اهدنا للحسنی، و جنبنا العسری، و یسرنا للیسری، و اعل لنا الدرجات، و ضاعف لنا الحسنات، و اقبل منا الصوم و الصلاة، و اسمع منا الدعوات، و اغفر لنا الخطیئات، و تجاوز عنا السیئات.
و اجعلنا من العاملین الفائزین، و لا تجعلنا من المغضوب علیهم و لا الضالین، حتی ینقضی شهر رمضان عنا، و قد قبلت فیه صیامنا و قیامنا، و زکیت فیه اعمالنا، و غفرت فیه ذنوبنا، و اجزلت فیه من کل خیر نصیبنا، فانک الاله المجیب، و الرب الرقیب، و انت بکل شی‏ء محیط.

منبع: صحیفه امام جواد(ع)؛ جواد قیومی اصفهانی ؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir