شفابخش و درمان أمراض

نوع اصطلاح :
عنوان :
شفابخش و درمان أمراض
حضرت ابوجعفر، امام محمد جواد علیه‏السلام همانند دیگر ائمه‏ی اطهار و انبیاء عظام علیهم‏السلام در تمام علوم و کمالات نسبت به دیگر انسان‏ها برتر و والاتر بود، همچنین آن حضرت در تشخیص مرض‏ها و چگونگی درمان آن‏ها به طور معجزه‏آسا و خارق العاده عمل می‏نمود.
در این رابطه، مرحوم راوندی و دیگر بزرگان به نقل از شخصی به نام علی بن أبی‏بکر حکایت کرده‏اند:
روزی به محضر مبارک امام محمد جواد علیه‏السلام شرفیاب شدم و اظهار داشتم: یا ابن رسول الله! کنیزی دارم که ناراحتی درد پا دارد، خواهشمندم چنانچه ممکن است برای معالجه و درمان او مرا راهنمائی بفرما؟
حضرت فرمود: او را نزد من بیاور، هنگامی که کنیز را خدمت آن حضرت آوردم، از او سؤال نمود: ناراحتی تو چیست؟
کنیز در پاسخ گفت: ران پایم به شدت درد می‏کند به طوری که توان حرکت ندارم.
بعد از آن امام علیه‏السلام از روی لباس‏های کنیز، دستی روی پای او کشید و در همان لحظه، کنیز گفت: درد پایم خوب شد و ناراحتی که داشتم، برطرف گردید و بعد از آن هم هیچ موقع احساس درد و ناراحتی نکرده‏ام. [1] .
- همچنین مرحوم بحرانی و ابن‏شهر آشوب و دیگران به نقل از شخصی به نام أبوسلمه حکایت کنند:
مدت زمانی بود که سخت ناشنوا شده بودم و هیچ صدائی را نمی‏شنیدم تا آن که روزی خدمت حضرت ابوجعفر، امام جواد علیه‏السلام شرف حضور یافتم.
همین که بر آن حضرت وارد شدم، متوجه شدم که من ناشنوا هستم، به همین جهت با اشاره به من خطاب کرد و فرمود: نزدیک بیا، وقتی نزدیک امام علیه‏السلام رفتم، حضرت دست مبارک خویش را بر سر و گوش من کشید؛ و فرمود: بشنو و خوب توجه و دقت کن.
أبو سلمه افزود: سوگند به خداوند، بعد از آن تمام صداها و سخن‏ها را خوب می‏شنیدم و هیچ گونه ناراحتی و مشکلی نداشتم و حتی سخن‏ها و صداهای آهسته را که دیگران به سختی متوجه می‏شدند، من خیلی خوب و آسان می‏شنیدم و متوجه می‏شدم. [2] .

پی نوشت ها:
[1] الخرائج و الجرائح: ج 1، ص 376، ح 3، کشف الغمة: ج 2، ص 366، بحارالأنوار: ج 50، ص 46، ح 21.
[2] مدینة المعاجز: ج 7، ص 346، ح 2375، بحارالأنوار: ج 50، ص 57، ماقب ابن‏شهر آشوب: ج 4، ص 390.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد جواد؛ مؤلف: عبدالله صالحی؛ نشر مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir