سخن حضرت درباره ونس بن عبدالرحمان

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن حضرت درباره ونس بن عبدالرحمان
شیخ طوسی آورده است:
از ابو هاشم جعفری روایت شده که گفت: از امام جواد علیه السلام، راجع بهونس پرسیدم؟ حضرت پرسید:ونس کیست؟ (منظورت کدامونس است؟)، عرض کردم: از نزدیکان و هم قبیله ای های علی بنقطین (از قبیله آلقطین)، حضرت فرمود: شاید منظورت،ونس بن عبدالرحمان است؟ عرض کردم: به خدا سوگند! نمی دانم او، فرزند کیست؟ حضرت فرمود: آری، او فرزند عبدالرحمان است، سپس فرمود: خدای متعالونس را رحمت کند، خداونس را رحمت کند،ونس چه خوب بنده ای برای خدای متعال بود. [1] .
و نیز گفته است:
از ابو هاشم جعفری روایت شده که گفت: از امام جواد علیه السلام، دربارهونس پرسیدم؟ حضرت فرمود: خدای متعال او را رحمت کند. [2] .
همچنین آورده است:
از عبدالعزیز بن مهتدی روایت شده که گفت: در نامه ای به امام جواد علیه السلام نوشتم که راجع بهونس بن عبدالرحمان، چه می فرمائید؟ حضرت با خط مبارک خود، در جوابم نوشت: او را دوست بدار و با وی مهربان باش اگر چه مردم شهر و دیارت با تو مخالفت ورزند. [3] .
و او گفته است:
از ابو هاشم، داود بن قاسم جعفری روایت شده که گفت: از امام جواد علیه السلام، راجع بهونس سؤال کردم؟ حضرت فرمود: آزاد شده خاندانقطین؟ عرض کردم: آری.
حضرت فرمود: خدایش رحمت کند، بنده صالح و شایسته ای بود، حمدویه که در شمار راویان این حدیث است، به نقل از محمد بن عیسی گفت: گویاونس، امام صادق را درک کرده (بخاطر کمی سن و سال) حدیثی از حضرت نشنیده است. [4] .

پی نوشت ها:
[1] اختیار معرفه الرجال 2: 782 ح 925.
[2] همان: 781 ح 923.
[3] همان: 783 ح 931.
[4] همان: 783 ح 932 و 781 و 922 با کمی اختلاف در سند و بعضی الفاظ.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir