قبول هدیه

نوع اصطلاح :
عنوان :
قبول هدیه
شیخ طوسی نقل کرده است:
از ابراهیم بن مهزیار نقل شده که گفت: خیران در نامه ای به حضرت علیه السلام نوشت: هشت درهم را که از شهر «طرسوس» [1] به عنوان هدیه برایم آورده بودند، خدمت شما فرستادم؛ چون دوست نداشتم آن را، به صاحبش برگردانم،ا بدون اجازه شما، در آن تصرف نمایم؛ آیا دستور این است که این قبیل هدایا را قبول کنم،ا خیر؟ می خواهم به خواست خدا، تکلیفم را بدانم؟ و دوست دارم امرتان به من برسد حضرت در جوابش نوشت و من چنین خواندم: هرگاه پولا چیز دیگری به عنوان هدیه به تو دادند، قبول کن؛ چه اینکه هرگز رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم، هدیههودی و نصرانی را هم رد نفرمود. [2] .
همچنین گفته است:
از خیران خادم روایت شده که گفت: مبلغ هشت درهم، برای آقا و مولایم فرستادم (و عین روایت سابق را نقل نمود.) و نیز گفت: خدمت حضرت عرض کردم: فدایت شوم! چه بسا مردی که حقی از شما به گردن دارد؛ا حق و حقوق شما را می شناسد، به من مراجعه می کند و از من، راهنمایی می خواهد و عقیده من بر این است که تبرعات را، نهانی دریافت کنم؟ حضرت فرمود: به صلاحدید خود، عمل کن که صلاحدید من، همان است و هر کس از تو اطاعت کند، از من اطاعت کرده است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] شهری است ما بین انطاکیه و حلب در کشور سوریه ازک طرف و سرزمین روم از طرف دیگر و قبر مأمون عبدالله رشید در آن قرار دارد. معجم البلدان 4: 28.
[2] اختیار معرفه الرجال 2: 868 ح 1133.
[3] اختیار معرفه الرجال 2: 868 ح 1134.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir