فروختن مال موقوفه

نوع اصطلاح :
عنوان :
فروختن مال موقوفه
کلینی آورده است:
از علی بن مهزیار اهوازی روایت شده که گفت: در نامه ای خدمت امام جواد علیه السلام نوشتم: همانا فلانی، ملکی خریده و وقف کرده و خمس آن را هم به شما، اختصاص داده است؛ اکنون نظر مبارک شما را در مورد فروش سهمتان از زمین،ا پرداخت بهای آن به مبلغ خریداری شده به شما وا موقوفه رها کردن آن، خواستار است. حضرت در جواب من نوشت: به فلانی اعلام کن که من، دستور می دهم سهم مرا از آن ملک بفروشد و وجه آن را برایم بفرستد و نظر من، انشاء الله همین است؛ البته اگر برایش بهتر است، سهم مرا به همان مبلغ، برای خود بردارد. و نیز خدمت حضرت نوشتم که این آقا می گوید: میان کسانی که بقیه این ملک را، وقف آنها کرده ام، اختلاف شدیدی وجود دارد؛ به گونه ای که از وخیم تر و خطرناکتر شدن اختلاف آنها بعد از خود، ایمن نیستم و بیم دارم؛ بنابراین، اگر صلاح می دانید، موقوفه را بفروشم و سهم هرک را به او بپردازم؛ چه دستوری می فرمائید؟ حضرت با خط خود مرقوم فرمود: به او خبر بده که با او موافقم؛ در صورتی که اختلاف موقوف علیهم قطعی و فروش وقف، بهتر و سودمندتر باشد؛ زیرا بسا اختلافاتی که به نابودی مال و جان، منجر می گردد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافی 7: 36 ح 30.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir