محرمات شیر دادن

نوع اصطلاح :
عنوان :
محرمات شیر دادن
ثقه الاسلام کلینی گفته است:
از علی بن مهزیار اهوازی، روایت شده که گفت: خدمت امام جواد علیه السلام عرض کردند: مردی کنیزک شیر خواری را به همسری گرفت و همسر دیگرش به او شیر داد؛ سپس از همسر سوم او نیز شیر نوشید؛ ابن شبرمه گفته است کنیزک و هر دو زنش، بر وی حرام هستند.
امام جواد علیه السلام فرمود: ابن شبرمه، اشتباه کرده است؛ تنها کنیزک و همسری که ابتدا به او شیر داده است، بر وی حرام است؛ اما همسر دوم، بر مرد حرام نیست؛ زیرا چنان است که گویی دختر خود را شیر داده است. [1] .
و نیز آورده است:
از علی بن مهزیار نقل شده که گفت: عیسی بن جعفر بن عیسی از امام جواد علیه السلام پرسید: زنی، فرزند شیر خوار مرا شیر داده است؛ آیا می توانم دختر همسرش را، به همسری خود در آورم؟
حضرت فرمود: چه سؤال خوبی کردی؛ دقیقا به همین دلیل است که مردم می گویند: همسرش به واسطه «شیر مرد»، بر وی حرام گشت؛ این شیر، همان شیر مرد (و موجب حرمت است)، نه غیر آن؛ به حضرت عرض کردم: آن دختر، از همان زنی که فرزند مرا شیر داده نیست؛ بلکه دختر زنی دیگر، از شوهر اوست.
حضرت فرمود: اگر ده نفر متفرق و جداگانه (از زنان جداگانه آن مرد) هم باشند، هیچ کدام بر تو حلال نخواهند بود و به مثابه دختران تو هستند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] کافی 5: 446 ح 13.
[2] همان: 441 ح 8.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir